Joaquin Phoenix’i Sevmemiz İçin 7 Neden

Amerikan sinemasının çok önemli isimlerinden biri o, hem de çocukluğundan beri. İlk büyük çıkışını 2000 yılındaki “Gladiator” filmiyle yakaladı. Sonrasında “Walk the Line” (2005), “The Master” (2012), “Her” (2013) gibi filmlerle ustalığını kanıtladı. Adını sinema tarihine altın harflerle yazdırdığı performansı ise tabii ki “Joker” (2019) ile oldu. Aktör şimdilerde bu film sayesinde ödüllere doymuyor. Hatta Oscar adayı bile oldu. Joaquin Phoenix şüphesiz ki çok popüler bir yıldız, çok iyi bir oyuncu. Ama onu o yapan ve sevmemizi sağlayan başka özellikleri de var. İnsancıl ve evrensel özellikler. Hadi, 7 maddede Joaquin Phoenix’in neden sevilesi bir insan olduğuna bakalım.

1- 3 yaşından beri vegan besleniyor ve hayvan haklarını savunuyor. PETA onu “2019 – Yılın Kişisi” seçti.

2- Kendini işine adıyor ve bunun için aylarca çalışabiliyor. Mesela Joker kahkahası için 4 ay çalışmış.

3- 6 yaşında kendine yaprak anlamına gelen “Leaf” diyordu. Çocukluğundan beri doğayı seviyor ve gözetiyor.

4- Çok ünlü olmasına rağmen her zaman alçak gönüllü oldu. Hayranlarıyla sohbet edecek kadar hem de.

5- Kariyeri boyunca 30’dan fazla filmde rol aldı. Hepimizin hafızasına kazınan rolleri oldu. Bu da iyi bir oyuncu olduğunun kanıtı zaten.

6- Phoenix, dünyanın geleceğini ve iklim değişimini de önemsiyor. Hatta Jane Fonda’nın başlattığı iklim krizi eyleminde gözaltına alınmışlığı var.

7- Joker performansıyla zirveye ulaştı. Yine de her defasında 2008 yılında hayata gözlerini yuman efsanevi Joker, Heath Ledger’i anmaktan geri durmuyor.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir