Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları oldukça yaygındır ve öncelikle kadınları etkiler. 10 kadından yaklaşık 1’inde doktorlarına yılda en az bir idrar yolu enfeksiyonu bildirilmektedir. Genellikle küçük bir sıkıntı olsa da, bazı idrar yolu enfeksiyonları böbrek enfeksiyonu ya da sepsis olarak adlandırılan vücut genelinde bakteri enfeksiyonu da dahil olmak üzere hayatı tehdit eden koşullara ilerleyebilir

İdrar yolu enfeksiyonları en yaygın bakteriyel enfeksiyonlardan biridir ve etkilenenlerin yaklaşık %85’i kadındır. Bir idrar yolu enfeksiyonu, üriner sistemin bir enfeksiyondur. Mesaneden idrar yolunuza doğru giden yol ya da mesanenin kendisidir. Tedavi edilmezse, bu durum böbrekleri ve buna bağlı dokuları daha ciddi bir enfeksiyonla etkileyebilir.

Bir idrar yolu enfeksiyonu semptomlarının tanıması genellikle kolaydır. En belirgin belirtiler sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma gibi belirtilerdir. Bir idrar yolu enfeksiyonunun diğer semptomları pelvik hassasiyet ya da böbreklerin yakınında sırtta daha ciddi ağrıyı da içerir. Eğer ateş, titreme, bulantı veya kusma yaşıyorsanız, bu ciddi bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisidir ve acil bir durum olarak değerlendirilmelidir.

Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna cinsel ilişki neden olur ve bakteriler genellikle bir kadının kendi anüsünden gelir. İdrar yolu enfeksiyonlarının diğer yaygın nedeni idrarınızı tutmanız ya da idrar yaparken mesanenizi tamamen boşaltmamanızdır. Bu idrar yolu enfeksiyonu nedenleri, genelde kadınlar için ortak bir sorun olan idrar kaçırma ile ilişkilendirilir.

İdrar yolu enfeksiyonu için birçoğu davranışsal birçok risk faktörü vardır. Bu risk faktörlerinin yönetimi birçok kadına yönelik idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Risk faktörleri şunları içerir;

-Sık cinsel aktivite

-Yaşlılık

-Menopoz

-Yüksek şeker tüketimi

-Bağırsak inkontinansı

-Anatomik anomaliler

-Vajinal kuruluk

-Şişmanlık

-Tekrarlayan Enfeksiyonlar

Dr. Evrim Aksoy

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir