Kalıcı Makyaj Güvenli Mi?

Düzgün şekilli, dolgun kaşlar ile canlı ve taze görünümlü dudaklar, başka hiçbir şeye ihtiyaç olmadan tüm ifadenizi değiştirebilir, sizi yataktan kalktığınız an bile oldukça enerjik ve zinde gösterebilir. Kulağa harika geliyor değil mi? 😌

’80’ler ve ’90’larda ilk (başarısız) deneme turu yapıldıktan sonra geri dönen kalıcı makyaj uygulamaları son dönemde aşırı derecede popüler oldu. Sonuçta kim her gün bıkmadan kaşlarını çeşitli ürünlerle doldurup şekillendirmek ya da dudak kalemi sürmek ister ki? (Eyeliner’dan bahsetmiyorum bile 😜)

Microblading, dudak renklendirme ya da kalıcı eyeliner/dipliner uygulamaları esasen dövme gibi mikropigmentasyon işlemi olarak kabul edilir. İnce bir iğne yardımıyla derinin üst katmanlarının altına pigment granülleri yerleştirilir, ama dövme kadar derine inmediği için aslında “kalıcı” değildir; yaklaşık 1-3 yıl arası ömrü vardır.


En popüler işlemler kaş, dudak ve göz uygulamaları olsa da son zamanlarda gözaltı, allık hatta kalıcı far uygulamaları bile çıktı. Fakat uzmanlar bu noktada uyarıyor: geniş alanlarda yapılacak uygulamalar oldukça riskli, çünkü hem rengin nasıl bir etki yaratacağından emin olamıyorsunuz hem de olası bir alerjik reaksiyonda işin sonu gerekirse ameliyatla düzeltmeye kadar varabiliyor.

Pigmentlere karşı alerjik reaksiyon nadir görülüyor ama görüldüğünde de sebep olan maddeyi ciltten atmak kolay olmadığından, kötü sonuçlar yaşanabiliyor.

Kalıcı makyaj uygulamasını, kısa bir eğitimden sonra verilen sertifikayla adeta herkes yapabiliyor. Bu nedenle ÇOK dikkatli olmak gerek. Hem gerekli pratiğe hem de incelikli beceriye sahip olmayan kişilerin elinden çıkan işler büyük hayal kırıklığı yaratabilir. En önemlisi ise; ürün kalitesine ve sterilizasyona yeterince özen göstermeyen salonlarda stafilokoktan tutun Hepatit C hatta AIDS’e kadar enfeksiyon ve hastalık kapma riski var! ABD ve Kanada’da yaşanan bu tür vakalar, çoğunlukla dövme stüdyolarında yapılan uygulamalarda görülmüş.

Kalıcı makyaj genel anlamda güvenli ama nerede ve kime yaptıracağınız çok önemli! Mutlaka iyice araştırın, emin olmadığınız yerlerde ASLA yaptırmayın derim.

Yazar: Begüm Güzel Güngör

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir