Kendine Güvenini Arttıracak 10 İpucu

Bazen özgüvenimizi yitirdiğimiz zamanlar olur. Bu, insan olmanın bir getirisidir. Her zaman kendimizden emin olmamız çok zor. Bazı dönemler kendimizi güçsüz hissederiz, başarı korkusu yaşarız, içimize kapanırız. Önemli olan düşmek ya da yenilmek değildir, önemli olan böyle durumların geçici olduğunu bilmek, ayağa kalkmak, ders almak ve yola devam etmektir. Ancak bu şekilde yeteneklerimizi, fikirlerimizi hayata geçirebiliriz. Ancak böyle kendimiz olabiliriz. Korkularımızın, konforlu bölgelerimizin, kendimizden şüphe ederek önümüze koyduğumuz engellerin, geçmişe takılıp kalmanın üstesinden gelme zamanı! Kendimize inanıyoruz, ihtiyacımız olan tek şey bunu hatırlamak. İşte kendine güvenini arttıracak 10 ipucu. Haydi, yumruklar havaya!

1- Kendini acımasızca eleştirmek yerine, olumlu taraflarını ve başardıklarını düşün ve kendinle gurur duy.

2- Evet, birçok şeyi başarabilirsin ama her şeyi değil. Yeteneklerin doğrultusunda gerçekçi hedefler belirle. Sen süper kahraman değilsin.

3- Fikirlerini her zaman savun ve gruba uymak yerine fikirlerinin peşinden git. Ama bunu yaparken de başkalarını ezme.

4- Fiziksel anlamda da kendine güvenmek için harekete geç. Kişisel bakımına zaman ayır. Mutlaka spor yap.

5- Hayır demeyi öğren. Ucunda kaybedeceğin şeyler olsa dahi hayır demek istiyorsan hayır de. Günün sonunda sen kazanırsın.

6- Ne yönde değişmek istiyorsan o konuya ağırlık ver. Kendini bu anlamda geliştirmek için elinden geleni yap. Tembellik yapma.

7- Başarısız olmaktan, hata yapmaktan, ilerleyememekten korkma. Alacağın dersler alacağın ödüllerden daha değerli olabilir.

8- Kendinde sevmediğin özellikleri listele ve onları iyileştirmek için neler yapabileceğine bir bak. Belki de bazı özellikler işine yarıyordur.

9- Adım atman gereken durumlarda her zaman cesaretli ol. Kimse hayata en tepeden başlamıyor ve herkes biraz çekiniyor. Bunlar son derece normal şeyler.

10- Aynanın karşısına geç ve kendine sesli bir şekilde şunu söyle: Kendimi seviyorum ve asla vazgeçmiyorum!

Bonus: Seni geren ortamlarda, herkesin Noel Baba kıyafeti giydiğini düşün. Artık eskisi kadar korkutucu görünmüyorlar değil mi? 🙂

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir