Keten Tohumu, Sağlığın Tohum Hali!

Diyetlerin bir numaralı tohumudur keten tohumu. Neden mi? Çünkü diğer yağlı tohumlar gibi yüksek kaloriye sahip değildir. Bol miktarda mineral ve vitamin içerir. İçeriğiyle günlük besin ihtiyacının % 27’sini karşılar. Magnezyum ve Omega-3 deposu olduğu için de hem kilo vermek isteyenlerin hem de vejetaryenlerin gözdesidir. Sindirimi kolaylaştırır ve enerji vererek mutlu eder. Ayrıca çok güzel mavi çiçekleri vardır. 🙂 Keten tohumunu ister toz halinde istersen de pilava, salataya katarak ya da ekmeğini yaparak tüketebilirsin. Ayrıca yağını da kullanabilirsin. (Günde 2 tatlı kaşığı kullan.) Dikkat etmen gereken noktalar; bayat keten tohumundan kaçınmak, öğüttüğün keten tohumunu 24 saat içinde tüketmek ve serin bir yerde saklamaktır. Hem çok ucuz hem de çok faydalı olan keten tohumunu öğünlerinden eksik etme. Fakat aşırı kullanmamaya da dikkat et. Çünkü aşırısı ishale, kan pıhtılaşmasına ve alerjiye neden olabilir. 

Bakalım keten tohumunun sağlığa faydaları neymiş…

1- İçerdiği diyet lifleri sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Bağırsakları yormaz, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

2- Kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanseri riskini azaltır.

3- Kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutar ve kan şekerini düzenler. Bu açıdan kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir.

4- Genel anlamda vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan B vitamini bakımından oldukça zengindir.

5- Doğurganlığı artırır, menopoz sorunlarını ortadan kaldırır.

6- Kabızlığı önler ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

8- Vücut Omega-3 yağlarını üretemez. Bu yüzden bu yağları besinlerden almak gerekir. Keten tohumu Omega-3 yağları bakımından çok zengindir.

9- Keten tohumu yağı, cildi ve saçları besler. Cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

10- Keten tohumu yağı; güneş yanıklarına, mantar, sedef ve egzamaya karşı etkilidir. (Bir pamuğa döküp uygulayabilirsin.)

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir