Kış Aylarında Vücut Şekillendirme Prosedürleri

Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Güray Yeşiladalı

Kışın gelmesine oldukça az bir zaman kaldı. Eğer ”liposuction”ı veya vücut hatlarınızı iyileştirecek farklı vücut şekillendirme prosedürlerini düşünüyorsanız, bu mevsimi efektif bir şekilde -sarkan dokularınızı sıkılaştırmak, arzuladığınız ”bikini vücudu”na kavuşmak için- kullanabilirsiniz. Ayrıca liposuction’ın başarısını ve kalıcılığını artıracak taktikleri de bonus olarak yazının sonuna ekledim.

Vücut Şekillendirme Prosedürleri için En Uygun Zamanın, Kış Ayları Olduğunu Gösteren 5 Neden:

1. Kış ayları, iyileşme süreci için son derece uygundur.

Büyük bir kısmımız, tatil için -okuldan veya işten- ekstra zaman talep ederiz. Ancak operasyonunuzu kışın planlarsanız, tatilden zaman arttırma çabanıza gerek kalmaz. Örneğin annelik estetiğini düşünüyor ve okula giden çocuklarınız varsa, ocak ayını tercih edebilirsiniz. Böylece çocuklarınız yarıyıl tatilinden sonra okula döndüklerinde, evinizde daha rahat dinlenme şansını elde edebilirsiniz.

2. Havalar soğuduğunda, iyileşme süreci daha rahat ilerleyebilir.

Birçok vücut şekillendirme prosedürünü takiben, sonuçlarınızı desteklemek ve şişliğinizi kontrol etmek için -birkaç hafta boyunca- kompres etki sağlayan bir giysi giymeniz gerekir. Özellikle yaz aylarında bu giysiler, sizi fazla sıcak tutar ve terlemenize yol açar. Ancak bu fonksiyonları, kış aylarında, bir çeşit termal iç çamaşırı olarak değerlendirilebilirsiniz.

Serin havaların bir diğer artısı ise, operasyon sonrasındaki şişliğin daha rahat kontrol altında tutulabilmesidir. Çünkü vücudunuz, ısıyı dağıtmak için çok fazla çalışmamaktadır.

3. Kışlık giysileriniz, iyileşme sürecinizin gizlenmesi konusunda oldukça yardımcıdır.

Söz gelimi, bir kol germe ameliyatı geçirmişseniz; kazaklarınız -askılı kıyafetlerinize oranla- ameliyat izlerini daha rahat örtecektir. Bu durum, birçok vücut şekillendirme prosedürü için de geçerlidir. Aynı zamanda çok fazla güneşe maruz kalmayacağınız ve kesi bölgeleriniz açıkta olmayacağı için iyileşme süreciniz daha sağlıklı ilerleyecektir. Ayrıca çevrenizdekiler, yazın sahip olduğunuz bedeni bir sonraki yaza kadar unutacaklarından, operasyon geçirdiğinizi bilmeleri gerekmeyecektir!

4. Vücut şekillendirme prosedürleri ile vücudunuz, yaza hazır olur.

Liposuction veya karın germe operasyonlarından sonra, tam sonucu alabilmeniz için birkaç ay beklemeniz gerekir. Operasyon gününüzü bu doğrulda planlarsanız, yaz mevsimi geldiğinde vücudunuz iyileşmiş olacaktır. Böylece -örneğin, şişlik için giymeniz gereken özel giysiler gibi-herhangi bir sınırlama olmadan vücudunuzu gösterme imkanı bulabilirsiniz.

5. Yeni yılı, yeni bedeninizle karşılayabilirsiniz.

Yeni yıl için aldığınız en yaygın kararlarınızı düşünün; daha sağlıklı beslenmek, uyku düzenine sahip olmak ve bir egzersiz programına bağlı kalmak gibi. Bu alışkanlıkların benimsenmesi şarttır ancak vücut şekillendirme prosedürleri de, bu alışkanlıklarla paralel sonuçlar doğuracaktır. Dahası bu prosedürlerin -daha sıkı ve daha iyi görünen bir vücut için- kesin sonuçlar getireceği de açıktır. Yağ kaybı hedeflerine liposuction veya coolsculpting’i ekleyen hastaların, operasyon sonrasındaki diyet ve egzersiz aşamasında, daha motive oldukları gözlemlenmiştir.

Peki nedir bu hep duyduğumuz “liposuction”?

Liposuction esas olarak derin ve yüzeysel yağ birikimlerini düzeltmek ve vücut kontürünü yeniden düzenlemek için kullanılan, güvenli ve etkili bir cerrahi işlemdir. Ayrıca bariatrik cerrahi sonrası vücut şekillendirme gibi diğer prosedürlerin estetik sonucunu arttırmak için tamamlayıcı bir teknik olarak da kullanılmaktadır. Liposuction sonrası komplikasyon gelişme oranı düşüktür ve majör komplikasyonlar genellikle belirlenen tekniğin uygun olmaması ve ameliyat öncesi/sonrası sürecin iyi yönetilememesi ile ilişkilidir. Gerek liposuction öncesi komplikasyon gelişmesini önlemek ve hedeflenen sonucun alınabilmesi, gerekse oluşan komplikasyonların uygun şekilde yönetilebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. 
İlk olarak Liposuction’dan önce dengeli bir diyet benimsemek kaslar, sinirler, kan hücreleri, kemikler, bağışıklık, hidrasyon ve elektrolit dengesi (sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum) açısından çok önemlidir. Bu süreçte vücudunuzu ameliyatın getireceği stres durumuna hazırlamak gerekir. Stres, vücudun belirli vitamin ve minerallere olan ihtiyacını arttırabilir, bağışıklık sistemini baskılayabilir, yorgunluğa neden olabilir ve iyileşme sürecini geciktirebilir. O nedenle bu süreçte diyetinizin özellikle demir, C vitamini, çinko ve B grubu vitaminler gibi besin maddeleri açısından zengin olmasına özen göstermelisiniz. 
İkinci olarak hastalar genellikle liposuction geçirdikten sonra ihtiyaç duyulan özel bir diyetin olup olmadığını sormaktadır. Liposuction vücudunuzu estetik açıdan önemli ölçüde geliştirmesine rağmen, mucize veya tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına dönüldüğü takdirde liposuction sonrası yeniden kilo alınabileceği unutulmamalıdır. Temel olarak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme, sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla ortaya çıkan kilo alımını engelleyecektir. Hem ameliyat sonrası iyileşmeyi teşvik etmek, hem de liposuction ile elde ettiğiniz yeni görünümü potansiyel olarak tehlikeye atabilecek aşırı yağ kazanımını önlemek için bol su içmeniz, sebze ve meyveyi çokça tüketmeniz, tahıllı yiyecekler seçmeniz ve az yağlı protein ve Omega 3 almanız gerekirken, doymuş yağlardan, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden, alkollü içeceklerden uzak durmalısınız.
aklınızdaki soruları instagram hesabımdan bana sorabilirsiniz.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir