Kış İçecekleri

Kış yavaş yavaş gelirken, içimizi ısıtacak içeceklere sarılmaya başlıyoruz. Bazısı çok kalorili bazısı oldukça masum. Sizin tercihiniz hangisinden yana bilmiyorum ama benim sizlere birkaç tavsiyem olacak!

Salep;

Orkide bitkisinin yumrularından elde edilen salep, mis gibi kokusuyla kışın en çok sevilen içeceklerinden biridir. Öksürük, bronşit, hazımsızlık ve bağırsak problemlerine de iyi gelir. Salebe tarçın, zencefil ya da damla sakızı katarak farklı lezzetler katmanız da mümkündür. İştah açabilen bir içecek olan salebi bol tarçınlı tüketmek iştahınızı biraz olsun bastırmanıza destek olacağı gibi kan şekerinin dengelenmesine de yardım eder.

Kahve;

Yazın serinleten kışın ısıtan haliyle her zaman en sevilen! Herkesin damak zevki ve kahve seçimi de farklı. Kimisi bol şuruplu kimisi sade sever. Kilo problemi olan kişilerin sade ya da yarım yağlı veya badem sütüyle yapılmış kahveleri tüketmesi daha iyi olacaktır. Eklenen şuruplar boş enerji alımına neden olacaktır.

Sıcak çikolata;

Benmari usulü eritilmiş çikolata ve sıcak süt.. Mutluluk veren bu enerjisi yüksek içecek için özellikle kilo problemi olan kişilerde aman dikkat diyorum! Siz bu seçeneği atlasanız çok daha iyi olacaktır 🙂

Kış çayları;

İsterseniz sadece yeşil veya beyaz çay olarak isterseniz de değişik çaylarla birleştirerek karışım çaylar halinde tüketebilirsiniz. Portakal kabukları, maydanoz, funda yaprağı, rezene ya da tarçın kabuğu.. Hepsi birbirinden güzel, hepsinin aroması harika. Hem kalorisiz hem de içinizi ısıtan bu çaylar en çok tercih ettiklerinizden olsun.

Dyt. Sevil Dilara Günaldı

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir