Kışa Özel 10 Cilt Bakımı Tüyosu

Havalar soğuyunca cildimiz de bu değişimden nasibini alır. Rüzgar, yağmur, kirli hava, stres derken bir de bakmışız cildimiz kurumuş, yıpranmış, çatlamış ya da gerilmiş. Çünkü soğuk hava kan dolaşımını yavaşlatır ve cilt için gerekli maddelerin alınıp emilmesini zorlaştırır. Bu da ciltte hassaslaşma, solma, kızarma demektir. Oysaki cildimizi dış etkenlere karşı korumanın, kışa hazırlamanın, cildimizin nem oranını dengede tutmanın püf noktaları var. Hem bunları yaparak yaşlanmayı geciktirmemiz ve 7/24 canlı görünmemiz de mümkün. Bakalım bu, altın değerindeki tüyolar nelermiş:

1- Soğuk havayla birlikte gelen kurumanın önüne geçmek için her sabah uyanınca, her gece yatmadan önce ve duşlardan sonra nemlendirici krem kullan. Eğer dışarı çıkacaksan yanında krem taşıyabilir ve cildin kurudukça uygulayabilirsin.

2- Makyajdan sonra cildini mutlaka nemlendirici bir makyaj temizleyicisiyle temizle. Makyajlı uyumamaya özen göster.

3- Haftada bir kere kan akışını hızlandırıp, cildi ölü hücrelerden temizleyecek bir peeling formülü uygula. En basitinden salatalığı dilimleyip yüzüne yerleştirebilir, Türk kahvesi telvesiyle maske yapabilirsin.

4- Sadece kremler aracılığıyla değil su içerek de vücudunun ve cildinin nemini dengede tutabilirsin. Bunun için günde 2 litre su tüket.

5- Uyku düzenine dikkat et. Düzenli uykuyla hücreler yenilenir ve cildimiz tazelenir.

6- Sağlıksız beslenme cildin savunmasız kalması demektir. Bu yüzden sonbahar ve kış aylarında bol bol sebze ve meyve tüketmelisin.

7- Her gün mutlaka C vitamini al. Portakal, limon gibi meyveler C vitamini bakımından zengindir. Bu da hem bağışıklık sisteminin güçlenmesini hem de cildin gençleşmesini sağlar.

8- Çok sıcak suyla duş almak cildi kurutur. Hava soğuk diye su ısısını çok arttırma. Duştan sonra cildini nemlendirmeyi de unutma.

9- Cildine düzenli olarak masaj yap. Dairesel ve nazik hareketler kan akışını hızlandıracak ve cildinin daha canlı görünmesini sağlayacak.

10- Stres cildinin bir numaralı düşmanı, bunu sakın unutma. Sonbahar depresyonuna girmek yerine bu mevsimi keyifli ve huzurlu bir şekilde geçirmeye çalış. Mesela sevdiğin bir kitapla, bir filmle ya da doğada yürüyüş yaparak rahatla.

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir