Kışın Zayıflamak İçin Ne Yemeliyiz?

Kış aylarında metabolizmanız daha yavaş çalışır. Enerjiyi depolamak üzere kendini programlamış olan bünyemiz daha yavaş çalıştığı için de daha fazla yemek yemek istiyoruz. Bu sebeple de kış ayları bizim için kilo almaya en müsait dönemi oluşturuyor.

Peki, kışın zayıflamak için neler yemeliyiz?

Öncelikle hemen belirtelim ki kış ayları da olsa yaz ayları da olsa sağlıklı beslenmek birinci şartınızı oluşturmalıdır. Elbette, formunuzu korumak ve fit olmak da öncelikli tercihler; ancak, en önemli koşul sağlığınızı korumak ve sağlıklı beslenmek olmalı.

Kahvaltı Edin

Kış aylarında sağlığınızı koruyarak kilo vermek istiyorsanız kahvaltı etmeyi unutmamalısınız. Kışın kahvaltı sofranızda acı tatları bulundurabilirsiniz. Yeşil biber ya da zencefil acılarla arası iyi olmayanlar için en iyi tercihler olabilir. Acıların yanı sıra domates, salatalık ve yumurtayı da kahvaltı sofranızdan eksik etmeyin.

Su İçin

Her öğünde ve öğün aralarında su içmelisiniz. Kış aylarında daha az terleyeceğiniz ve ısınmaya odaklı olduğunuz için vücuttaki su ihtiyacını gözden kaçırabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun su yaşamın kaynağı olduğu gibi metabolizmanın hızlanması için de en önemli kaynak.

Mevsim Sebzelerini Tüketin

Mevsim sebzelerinden yapacağınız çorbalar hem sağlıklı hem de az kalorili olacaktır. İçinizi ısıtmak gibi bir işlevi de olan çorbaları için yeşil sebzeleri tercih edebilirsiniz. Brokoliden ya da ıspanaktan yapabileceğiniz enfes çorbalara obezite için güçlü bir silah olan maydanozu eklemeyi de unutmayın.

Tahılları Eksik Etmeyin

Kış aylarında karbonhidrat alımı yükselir. Yüksek miktarda karbonhidrat kilo aldıracağı için de beyaz ekmekleri, hamur işlerini kışın tüketmemekte fayda var. Kepekli ve tahıllı ürünler sizin için hem sağlıklı hem de zayıflamanıza yardımcı olan besin seçenekleri arasında bulunuyor. Tok tuttukları için hemen acıkmanızın önüne de geçiyorlar.

Meyveleri Unutmayın

Her mevsimde doğal bir vitamin deposu olarak bize destek olan meyveler kışın ayrı bir önem kazanıyor. Grip gibi solunum yoluyla bulaşan hastalıklara da bir tedbir olabilen meyveler sayesinde yağ yakabilmeniz de mümkün. Karın yağlarını yakan greyfurt, tok tutan kivi ve sindirim sistemini çalıştıran ananas gibi meyvelerle fit görünümünüzü koruyabilirsiniz.

Bütün bu sağlıklı beslenme önerileriyle bu konuyu kapatmaya niyetli değiliz. Biliyorsunuz ki kilo vermek için spor yapmak son derece önemli bir yer tutuyor. Sabahları kalkar kalkmaz yapacağınız birkaç dakikalık egzersizlerin bile metabolizmayı hızlandırıcı etkisini sakın küçümseyin. Sabah sporunuzu yapıp sağlıklı bir şekilde beslenerek bütün kışı fazla kilolardan uzakta geçirebilirsiniz.

Takviye Ürünlerden Yardım Alın

 Thermogenic Complex kış aylarında hem vitamin almanızı hem de zayıflamanızı sağlayarak takviye ürünlerden biridir. Ayrıca vegan ve vejetaryenler için de uygundur. Yemek zamanı alacağınız günde iki kapsül ile faydasını görebilirsiniz.

Arkopharma Ananas Hapı B ve C vitaminleri açısından zengindir. Sadece sindirim sisteminizi düzenlemekle kalmaz, antioksidan özelliği sayesinde ödem ve iltihap giderici görev de görür. Ayrıca selülit problemleri için de sıklıkla tavsiye edilir.

Solgar Chromium Picolinate sağlıklı bir besin takviyesi olmanın yanı sıra insülin dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Kandaki glikoz seviyesini dengede tutar ve bitkisel olduğu için de vejateryan kullanıma uygundur.

New Life Omega 3 ile kış aylarında zayıflamak için uygulayacağınız besin programına destek olmakla kalmayacak, Omega 3’ün cildinizi güzelleştirmeye olan katkısından anksiyete ve psikolojik bozukluklarla olan mücadelenizde verdiği desteğe kadar her açıdan faydasını göreceksiniz.

Sağlıklı bir kış mevsimi dilerim…

Ecz. Neylan Zırhlıoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir