Komşunun Diyeti Beni Zayıflatır mı?

Hep duyuyorum! Arkadaşım/akrabam/komşum, diyetisyen … ile 10 kilo vermiş, onun diyetini yapsam ben de kilo verir miyim??
Bir ihtimal verebilirsiniz. Fakat verseniz dahi o diyetin sizin için sağlıklı olup olmadığı tartışmaya açık bir konudur.

Öncelikle cinsiyetiniz, yaşınız, boyunuz ve kilonuz bizim için çok önemlidir. Diyelim ki aynı cinsiyette hatta aynı yaştasınız, düşük bir ihtimal ama hadi diyelim boyunuz ve kilonuz da aynı, yine de diyetiniz farklı olacaktır. O kadar çok etken var ki diyet bu yüzden kişiye özel hazırlanır. Metabolizmanızdan tutun da en ağır hastalıktan en hafifine kadar hepsinde değişir.

Bireysel istekler devreye girer ve ayrıca fiziksel aktiviteniz oldukça mühimdir (hem kalori hem protein açısından). Sağlıklı bir birey de olsanız, komşunun diyeti size belki 5 kilo verdirir ama metabolizmanıza uygun mu değil mi bilemeyeceğiniz için bir noktada vermeniz durabilir ve hatta metabolizmanızı yavaşlatabilirsiniz. Bir diğer ihtimal, komşunun diyeti size kilo da aldırabilir! Evet, yanlış okumadınız. Onun ihtiyacı olan kalori miktarı sizinkinden fazla olabilir. Bu durumda kaş yapayım derken… Siz en iyisi komşunun diyetini yapmayın!

Önce sağlık, sonra sevgi… Gerisi hallolur.

Stj.Dyt. Burcu Akgül

@diyetimiseviyorum

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir