Kullanmaya Başladığınızda Beyin Yapınızı Değiştirebilen 2 Kelime

Standford Üniversitesi’nde profesör olan usta yazar Bernard Roth, The Achievement Habit (Başarı Alışkanlığı) adlı kitabında diyor ki;

‘’İstemeyi bırak, yapmaya başla. Hayatının kontrolünü ele geçir!’’

Kendisi aynı kitapta başarıya ulaşmanın sırrının çok kullandığımız iki kelime yerine başka bir iki kelime kullanmaktan geçtiğini söylüyor.

“Ama” yerine “Ve” Kullanın

“Dışarı çıkmak istiyorum ama yapacak çok fazla işim var” cümlesi yerine “Dışarı çıkmak istiyorum ve yapacak çok fazla işim var” derseniz ne olur sizce?Profesör Roth bu değişimden şu şekilde bahsediyor:

“Ama” kelimesini kullandığınız zaman eylemler arasında aslında olmasa da bir çatışma çıkarıyorsunuz. Ancak ‘’Ve’’ bağlacını kullandığınız zaman beyniniz gayri ihtiyari bir şekilde cümlenin iki kısmını da bir bütün olarak algılıyor.”

“Ama, buna rağmen, ancak, fakat, lakin” gibi bağlaçlar cümle içerisinde bulunan bir ifadeyle diğer bir ifade arasındaki zıtlık oluşturmak için kullanılır. Oysa ‘’Ve’’ bağlacını ele alırsak, bu bağlacın birleştirici ve daha olumlu bir işlevi vardır.

“Zorundayım” yerine “İstiyorum”

“Bu projeyi bitirmek zorundayım” demek yerine, “Bu projeyi bitirmek istiyorum” demek hayatımızda neleri değiştirirdi bunu düşünelim.”Bu alıştırma insanların yaptığı bir takım şeylerin (işe gitmek gibi), hatta onlara zevk vermeyen şeylerin bile aslında kelime seçimleriyle alakalı olduğunu farkına varmasında oldukça etkilidir. Sadece küçük bir yüklem değişikliği hayatınızın gidişatını değiştirebilir. Eğer her sabah uyanıp işe gitmeyi ölüm olarak gürüyorsanız hayatınız cehenneme dönecektir.”Bir şeyleri değiştirmek tahmin ettiğinizden daha kolay. Yalnızca her sabah işinizle ilgili neyi sevdiğinizi düşünün. Örneğin, zor ve karışık bir projeyi bitirmenin size verdiği o rahatlama hissini ya da iş arkadaşlarınızla kahve içip hoş zaman geçirdiğinizi düşünebilirsiniz. Bir yandan işten evinize gelip de ailenize kavuştuğunuz o anı da düşünebilirsiniz.İster inanın ister inanmayın, bu basit strateji sizi bütün gün pozitif bir enerjiyle yüklü tutacaktır.Öylece oturup çalıştığınız günün sonlanmasını beklemektense, çalıştığınız şirket hakkında ne yapmak istediğinizi, nasıl iyi getirisi olan bir kariyer elde edebileceğinizi, becerilerinizi sergileyebileceğinizi ve kendinizi nasıl ödüllendirebileceğinizi düşünün. Eğer genel olarak işinizden nefret ediyor ve bununla ilgili hiçbir şeyi de değiştirmek istiyorsanız suçlamanız gereken tek kişi kendinizsiniz.Gördüğünüz gibi, ‘’ailemi ziyaret etmek zorundayım/gerek’’ yerine ‘’ailemi ziyaret etmek istiyorum’’ arasında dağlar kadar fark var. Ne hakkında konuştuğunuzun bir önemi olmaksızın, her zaman ‘’zorundayım’’ yerine “istiyorum” demek daha iyidir. Bu stratejiyi hayata geçirmek kolay değildir ama başarıya ulaşmak zorundaysanız bu strateji gereklidir. Ancak bu strateji başarıya ulaşmak istiyorsanız gerekli ve de kolaydır.

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir