Kültür Şehri Bakü

Ailenizin Koçu Semtinizin Kızı Geldi, Hem de Nerelerden…

6 ay önce Bakü biletimi aldım ki aklımın ucundan dahi geçen bir yer değildi Bakü. Arada “ay balam” deyip gülerdik o kadar. 60 dolara aldığım biletim ile kendime efsane bir seyahat planladım; dillere destan 4 gün kalacağım bir otel tutmuştum…

Tabii aylar önceden tutunca fiyatı uygun oluyor… Hava yolu şirketlerinden ilk defa Buta Airways ile uçacağım. Bir bakayım dedim kimdir nedir bunlar. Biletimde ücretsiz olan kabin bagaj hakkım yok! Bana izin verilen 30x25x10 ölçülerinde kadın kol çantası ve ben ona ancak gözlük ve pasaport koyarım bu arada benim çiçeğim

Azerbaycan’a vize yok. Ne yaptıysam ne ettiysem olmadı; kabin bagajı hakkım yok. Çok öfkelendim ekstra bagaj hakkı 25 Avro ve her gün fiyat artıyor. Sonunda o müthiş kararı verdim ve valizsiz elimi kolumu sallayarak Bakü’ye gidiyorum…

Öyle Ölmem Deport Et

Psikolojik olarak kendimi hazırladım ki bir kadın olarak bu hiç kolay değil yanıma çorap bile almadan ülke değiştireceğim! Normal hayatımı bile sırt çantası ile geçiren insanım ben derken aklıma bir fikir geldi ama yazmayacağım; aşağıya onun mükemmel görselini bırakacağım. (tabii hava sıcak diye şanslıydım.)

Check-in yaptırıyorum bana verilen koltuk 31C uçakta daha geride koltuk yok ve benden sonra kuyruk var sabır… Geçtim oturdum; yanımda tatlı bir kız… “Merhaba” dedim ve bana dönüp:
-“Anam qabaqda oturur anamla otura bilerem?” Yani diyor ki; “annem ön tarafta ben annemle oturabilir miyim?” Gülümseyip, “olur tabii” dedim. Beni öne aldılar; sanıyorum ki 3-5 koltuk yanı, hadi olsun 15 meğer o çok kıymetli hanımefendi business’mış! Kapatın perdeleri; bana bir portakal suyu tatlım! O kapıyı da kapat; hadi canım, zaten el bagajı da yok 3 saat yol boyunca ye ye ye, iç iç iç tükendim.

Bu Ne Güzel Bir Şehir

Uçaktan indim… Size Bakü’nün güzelliklerini yazarak anlatamam. Havalimanından iniyorsunuz, pat Londra; her yerde klasik İngiliz taksileri. Otobüsle gitmek isterseniz 1.30 manat metre bileti 0.30 manat tek kullanımlık.
Taksi 20/25 km 8-10 manat. Bir gezgin daha başka ne ister? Yemek ister aman da yemekler var, aman da pilavlar; dolmalar, kebaplar, etler… Otele gittim; ihtişamlı odama girdim, üstümü başımı attım direkt dışarı! Toplamda 4 günlük Bakü seyahatimde toplu taşımaya verdiğim para 10 manat. Ben gençlik bölgesinde kaldım; bu bölge AVM’ye kadar her şeye sahip. 2 durak gidip, Old Town yani Eski
Şehir’e gidiyoruz istasyon ve bölge ismi İçeri Şehir. İçeri Şehir, tarihi bir yer; Kız Kulesi’nden Şirvanşahlar Sarayı’na kadar her şey tarihi ve aynı zamanda halk bu bölgede tarihi yerlerde yaşıyor. Sokaklar labirent gibi buralarda Azerbaycan’a özel yöresel yemekler, hediyelik eşyalar, bölgesel kıyafetlere kadar birçok nargile kafeler var. Aklınız başınızdan gidiyor. 5-10 dakika yürüme mesafesindeki Nizamiye Caddesi de ışıl ışıl herkes meydanlarda; kafeler, performanslar, restoranlar az daha yürüyüp sahil kesimine gelip; yat limanını, halı müzesi yaptıkları minik Venedik kanalını görebilirsiniz.

Neresini Nasıl Anlatsam

2 günüm avare gezmekle geçti; yedim içtim ne plan yaptım ne bir şey; gün geldi yürüyerek kayboldum, gün geldi metroya bindim kafama göre indim gecesi gündüzü ayrı güzel güvenli insanları nasıl nazik, nasıl efendi, nasıl sevgi dolu herkes dikkat etsin; Azeriler gerçek bir misafirperver. Beni hayran bıraktılar: İngilizce biliyor, Rusça biliyor onlar bizi anlıyor; ama biz onları anlamıyoruz çünkü arada Rusça kelimeler var okuma oranı pek yüksek her yer okul-öğrenci dolu. Azerbaycan Devlet Filarmonisi’ne mutlaka gidin ve sanata doyun.

Nasıl Döneceğim Ben Buradan!

İnsan hiç eve gitmek istemez mi? Kesinlikle dönmek istemiyorum. Birçok köylerine gittim hayatımda ilk defa ata bindim hem de tek başıma yardı almadan. Kafede qutap (gözleme) yerken kızlarla tanıştım -hesabımı bile ödediler- çay içiyorum; yanında tatlılar, ikramlar, nargileler; kadınlara nargile bedava (çay bağı 145) şah pilavı, kuzu eti olmuyor; yazamıyorum gidin ve görün! Burası kendinizi evinize gelmiş gibi hissettiren huzur ve keyif dolu bir yer yemeye içmeye doyuran kendinizi özel hissettiren bir yer. Burada “külek rüzgâr” demek “Bakü çok esiyor” demek bilin istedim.

Gezilecek Yerler

Şirvanşahları Sarayı
Kız Kulesi
Ateşgah
Bakü Bulvarı
Devlet Bayrağı Meydanı
Kobustan Milli Parkı
Alev Kuleleri
Şehitler Hiyabanı
Nizami Caddesi Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Ne Yenir?

Havyar
Duşbara
Azeri Plovu
Lepeli Dolma
Azeri Yahnisi
Tike Kebabı


Düşbere – Azerbaycan mantısı
Qutab – Azerbaycan gözlemesi
Dovğa – Yoğurt ve yeşilliklerle yapılan çorba
Xingel – Gürcü mantısı (Kars’ta hingel olarak da yapıyorlar)
Dolma – Bizimkine göre daha ufak ama çok lezzetli
Piti – Şeki şehrinin nohut ve etle saatlerde çömlekte ısıtılarak yapılan meşhur yemeği
Lüle kebabı – Azerbaycan’ın en çok tercih edilen kebabı. Dış görünümü silah lülesine benzediği
için lüle kebabı denmiş. Efsane bir lezzet.
Mürebbe – Çay ile ikram edilen reçel
Düşeş– Armut Gazozu


Bade Yıldız

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir