Lavantalı Limonata: Kokusu Ayrı Tadı Ayrı Güzel

Lavender lemonade with lemon and ice on purple background. Detox water. Summer drink. Diet cocktail. Beautiful. Top view. Copy space.

Limonata benim için yazın en vazgeçilmez ve en ferah, soft içeceği olmuştur her zaman. İçinden geldiği gibi çeşitlendirebileceğin türlü türlü limonata tarifleri yaratabilirsin. Benim en favori limonatam lavanta aromalı olan; kolayca ulaşabileceğiniz malzemeleri aşağıda yazıp tarife geçiyorum:

  • 2 kg limon
  • 750 gr şeker
  • İki avuç nane
  • 2 portakal
  • 1 çay bardağı lavanta çiçeği (aktarda bulunabilir)


Bütün limonların ve portakalların kabuklarını rendeleyip 600 gr toz şekerle karıştırıp, kabuğun acı tadını şekere bırakması için kenara alarak başlayalım. 2 kg limon ve portakalların tamamının suyunu iyice sıkıp derin bir kaba alıp üzerine hazırladığımız kabuk ve toz şeker karışımını dökerek şeker eriyene kadar karıştırıp koyu kıvamlı bi harç elde edeceğiz. Bütün nanelerin yapraklarını elde ettiğin harcın içine atmadan önce mutlaka avuç içinle sertçe bir iki kere vurarak kokusunun daha hızlı çıkmasını sağlayıp daha yoğun bir tat yakalayabilirsin. Harcı kenara alıp lavanta şurubunu hazırlayabiliriz artık. Birkaç tutam lavanta çiçeğinden süslemek için ayırıp kalanını küçük bir kaba üzerine 2 su bardağı su ve 150 gr şekeri ekleyip kaynayana kadar ocakta tutup kaynamaya başlayınca ocaktan kaldıralım. Soğumasını beklemeden hemen ince bir süzgeçten geçirip posasından arındırarak içine birkaç küp buz atıp soğumaya bırakabilirsin. Limonata harcının şekeri tam eridiyse harcı da süzgeçten geçirip tortusunu aldıktan sonra 1’e 1 ölçüde suyla inceltip soğuyan lavanta şurubunu da içine döküp iyice karıştırıyor ve lavantalı limonatanın yapımını bitiriyoruz.
Ben servis etmenden önce shaker’da buzla çalkalayıp iyice karışmasını tercih ederim. Büyük boy buz dolu bir bardağın ağzını bir iki yaprak naneyle, üzerini lavanta çiçeği ve limon dilimleriyle süsleyip servis edebilir ya da bardağa doldurup doldurup içerek sadece kendinizi mutlu edebilirsin. 
Afiyet olsun. :))

Yazar: Kadir Köseoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir