Lazerle Genital Beyazlatma (Whitening)

Genital bölge, zaman içinde koyulaşabilir. Bölgesel veya geniş renk değişimleri meydana gelebilir. Bu durum kararma ya da siyahlaşma olarak ifade edilir. Bu gibi durumlar, lazer işlemi ile eski haline döndürülebilir. Lazerle genital bölge beyazlatma işlemi; labial ya da vulvar whitening olarak geçmektedir. Dış genital bölgeye uygulanan lazer işlemleri, genital alanın sıkılaştırılması için de uygulanabilir.

Genital Bölge Neden Kararır?

Dış genital bölge, tıbbi literatürde vulva olarak adlandırılır. Vulva, zaman ilerledikçe ve hormonal değişimler kaynaklı olarak koyulaşabilir. Bu alanda koyulaşmaya sebep olan; östrojen hormonudur. Yani hamilelik döneminde ya da ergenlik döneminde artan östrojen hormonu sebebiyle vulva koyulaşır. Bu koyulaşma kalıcıdır ve zamanla artar. Bununla beraber, güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalınmasa dahi UV etkisi sebebiyle koyulaşmaya devam eder.

Hamilelik dışında; doğum kontrol haplarının kullanılması, polikistik over sendromu, hormonal hastalıklar, cilt hastalıkları da genital bölgede kararmaya sebep olabilir.

Lazer İle Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Lazer ile uygulanan renk açma tedavisi oldukça basit bir işlemdir. Ortalama 2 seansta tamamlanmaktadır. İşlemden önce lokal anestezik krem kullanılır. Bu sayede hasta herhangi bir ağrı ya da acı duymaz. İşlem sırasında genel anestezi kullanılmasına gerek yoktur.

Lazer ile genital bölge beyazlatma işleminde; cildin dermis tabakasında bulunan ve koyulaşmaya yol açan melanin pigmenti üreten melanosit hücreleri tahrip edilir. Bu sayede beyazlatma işlemi tamamlanır. Lazerle renk açmak için tek seans yeterlidir. İşlem ağrısızdır ve yapıldıktan hemen sonra günlük hayata geri dönülebilir.

Lazerle Renk Açma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerek?

İşlem tamamlandıktan sonra doktorun önereceği kremler kullanılmalıdır. Genital bölgede işlem sebebiyle birkaç gün süreyle şişlik ya da kızarıklık olabilir. Bazen hafif su toplaması meydana gelebilir. Ancak kısa sürede cilt kendiliğinden soyulacak ve açık renk, daha canlı ve parlak bir cilt ortaya çıkacaktır.

Genital Lazer Zararlı Mıdır?

Genital lazerin herhangi bir zararı olmaz. Uzman ellerde uygulanan bu işlemin herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Lazer ışığının cilde penetrasyonu 3 mm’yi geçmediği için zararı dokunmamaktadır. Kısırlık, adet düzensizliği ya da libidoda azalma gibi sorunlar söz konusu değildir.

Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanılabilir?

Doku iyileşmesi gerçekleştikten sonra cinsel ilişkiye başlanabilir. Şişlik, ağrı ya da su toplaması meydana gelmemiş ise ilk bir haftadan sonra genellikle cinsel ilişki başlar.


Yazan: Op. Dr. Özlem Aras

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir