Makyaj Hakkında 15 Enteresan Bilgi

1- Koltuk altı tüylerini almaya 1915’te başlamışız. Çünkü ilk defa o zaman Wilkenson jilet markası, koltuk altı tüyü olmayan bir manken kullanmış.

2- Kadınlar ömürlerinin yarısını makyajla geçiriyormuş. Gün içinde en çok makyaj yaptığımız zaman ise sabah dışarı çıkmadan önceymiş.

3- Viktorya döneminde sadece fahişeler makyaj yaptığı için o dönemin kadınları asla makyaj yapmazmış. Bu inanış Kraliçe Elizabeth’le birlikte tarih olmuş.

4- Kadınların sadece % 10’u kendini makyajla iyi hissettiğini söylemiş. Yani bakkala bile makyajla gidiyorum lafı bir efsane.

5- Bir söylentiye göre tarihte ilk güneşlenip bronz tene sahip olan kişi Coco Chanel’miş. O da aslında güneşten korunmaya çalışırken olmuş. Kadın ne yapsa moda oluyor.

6- Sürme ilk defa Mısır kraliçeleri tarafından kullanılmış. Amaç gözleri güneşten korumakmış.

7- Ruj ilk defa Mezopotamya’da daha sonra da Mısır’da kullanılmış. Hatta Kleopatra ruj olarak böcek ezmesi sürüyormuş.

8- Antik Roma’da makyajı hizmetçiler yaparmış. Hatta makyaj malzemelerini ağızlarında ıslatıp sürerlermiş. Tükürük Beauty.

9- Ojeyi MÖ 3000 yılında ilk Çinliler keşfetmiş. Oje malzemesi olarak balmumu, sakız ve yumurta akı kullanıyorlarmış.

10- Bir kadın hayatı boyunca ortalama 1 buçuk kilo ruj yutarmış. Bazı rujlar o kadar güzel kokuyor ki yutmamak imkansız.

11- Tarih boyunca makyajın odak noktası hep kaşlar olmuş. Rönesans Avrupasında kaşlar tamamen kazınırken, Antik Mısır’da kalın kaş modaymış.

12-İngiltere’deki bazı güzellik salonlarında saç bakımı olarak boğa spermi kullanılıyormuş. Angus adı verilen ürünün içinde bitki özleri ve boğa spermi varmış.

13- Japon icadı olan “Etiquette Up” hapları dışkının kokmamasını sağlıyormuş. Sloganı da şöyleymiş: İnsan, kokularından sorumludur.

14- 18. yüzyılda geyşalar yüzlerindeki makyajı temizlemek için kuş dışkısından yapılma bir krem kullanıyorlarmış. Laf aramızda bugün bu ürünler hala satılıyor. Hem de New York’ta ve 20 dolara.

15- “Finale Pinknipple” isimli krem meme uçlarının pembe ve diri kalmasını sağlıyormuş. Kim meme uçlarının koyu olmasını ister ki zaten!?

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir