Makyaj Malzemelerini Temizliyor Musun?

Makyaj malzemelerimizi temizlemek aklımıza pek gelmez. Genelde kullandıktan sonra masamıza ya da çantamıza koyup gerisini umursamayız. Oysa ki bunlar çok çabuk mikrop kapan ve bozulan ürünlerdir. Bu yüzden nasıl ki evimizi, bilgisayarımızı, kıyafetlerimizi temizliyoruz; onları da düzenli olarak temizlemeli ve yenilemeliyiz. Bu hem cilt sağlığı için hem de malzemelerden maksimum verim almak için oldukça önemlidir. Aksi takdirde cildimiz mantar kapabilir, zararlı bakterilere, enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Çok basit ve düzenli uygulanması gereken yöntemlerle makyaj malzemelerimizi her zaman temiz tutabiliriz. Bunlara dikkat:

1- İşe makyaj çantasını temizleyerek başlayalım. Ayda bir kere makyaj çantandaki her şeyi boşalt ve içini antibakteriyel bir ıslak mendille sil veya direkt çamaşır makinesine at. Makyaj çantalarının çabuk kirlendiğini unutma.

2-  Makyaj süngerlerinin derinlikleri bakterilerin yerleşmeyi en çok sevdiği alanlardır. Bu yüzden süngerlerini haftada bir kere antibakteriyel sabunla yıkamalısın.

3- Cımbız, makas, kirpik kıvırıcı, törpü gibi metal malzemelerini haftada bir kez alkollü pamukla sil. Kolonya da dökebilirsin. Fakat mutlaka kağıt havluyla kurut ki paslanmasınlar.

4- Makyaj fırçaları çoğunlukla pahalı ürünlerdir. Bu yüzden bakımını dikkatli yapmak gerekir. Uçlarını antibakteriyel sabunla yumuşak bir şekilde ovalayarak yıka ve kağıt havluyla nemini al. Tamamen kuruyana kadar, bir süre kağıt havlu üzerinde beklesinler.

5- Sıvı fondötenler asla tam olarak temizlenmezler. Bu yüzden direkt olarak yüzüne uygulama. Her zaman bir fırça kullan.

6- Göz ve dudak kalemlerini her kullandığında bir miktar aç. Kalemtıraşını da makyaj temizleme mendilinle sil.

7- Stick ruj kullanıyorsan kullanmadan önce üstünü makyaj temizleme mendilinle sil. Eğer rujunu fırçayla sürüyorsan fırçanı mutlaka temizle.

8- Allık ya da far gibi malzemeleri bir fırça yardımıyla kullanmaya özen göster. Daha sonra da fırçayı mutlaka temizle.

9- Makyaj malzemelerini sadece temizlemek yetmez. Hepsini en az altı ayda bir yenilemelisin.

10- Makyaj malzemeleri kişiye özeldir. Bu yüzden malzemelerini asla başkasıyla paylaşma. Yoksa uçuk, arpacık, sivilce, iltihap hatta daha büyük hastalıklar oluşabilir.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments