Manevi Enerji: 4 Maddede Kendimizi Keşfetmenin İçsel Yolu

İnsanın, ruhsal olarak kendisini keşfetme sürecine girdiğinde, “manevi enerji”nin ne olduğunu tam olarak anlayabilmesi kafa karıştırıcı olabilir. İnsanlar genellikle manevi yolculuğun arkasındaki gerçeğe körleşir.

Manevi enerjinin başarı ve refah için önemli olmasının nedeni, kararlarınızın ve düşüncelerinizin daha çok farkına varmanızdır. Başarının anahtarı budur. Duyguya değil, gerçeklere ve mantığa dayanır. Sakin kalmak ve stresli durumlarla baş edebilmek, başarı ve hatanın arasındaki farktır.
Bu enerjiyi kucakladığınızda hayatınız değişebilir. Ne olursa olsun, her şeye ve tüm olasılıklara açık olun.

Manevi Enerji ve Önemi

Chi Gong veya Tai Chi Chuan gibi eskiye dayanan egzersizlerle yapılan farklı manevi enerji türleri vardır. Şimdilerde adını daha çok duyduğumuz yoga, meditasyon, farkındalık (mindfulness) ve kişisel farkındalık (self-awareness) da manevi enerji bulma yolunda yapılan şeylerdir.

Karate, boks ve jiu jitsu gibi aktiviteler, potansiyel yetenekleri keşfetmek ve güç elde etmek için insan vücudunun hizalanması yoluyla enerjiyi işlemek için fiziksel hareketler kullanır. Manevi enerji çok karmaşık bir konudur, çünkü o fiziksel yollarla değil, zihinsel ve sezgisel yollarla anlaşılır.
“Manevi” kelimesi kendimizden daha büyük bir şeye bağlanma hissi anlamına gelir ve tipik olarak yaşamdaki anlam arayışını içerir. Dolayısıyla, evrensel bir insan deneyimidir -hepimize dokunan bir şey. İnsanlar, manevi bir deneyimi kutsal ya da sadece derin bir canlılık ve birbirine bağlılık olarak tanımlayabilirler.

Oluruna Bırak

İçsel maneviyatınızla kişiliğiniz arasındaki bağlantıdan daha özel bir bağlantı yoktur. Bu bağlantı, deneyimlediğiniz dünyada bir fark ve etki yaratmanın ardındaki anlatılmamış hikayedir.

Oluruna bırakmanın birçok yolu vardır. Mesela, trafikte önümüzü kesen bir araca sinirlenmeyi bırakabiliriz. Ya da iş yerinde birisi bizim yerimize terfi aldığında olumsuz düşünmek yerine onun adına sevinebiliriz.
Gerçekte olduğunuz insanın yeterince iyi olmadığını düşünmeyi kenara bırakın. Kendiniz, başkaları ve hatta geçmişiniz hakkındaki olumsuz düşüncelerden uzaklaşın. Yepyeni, pozitif bir enerji yaratın, kendiniz olun ve başkalarından onay beklemeyi bırakın. Refah ve başarının sırrı budur.
“Bazılarımız tutunmaya devam etmemizin bizi güçlü kıldığını düşünüyor, ancak bazen de oluruna bırakabilmeliyiz.”  -Herman Hesse

Duygusal Mekanizmalar

Dışarıdaki durumlara dahil olmak ve tepki vermek yerine, durumu objektif bir bakış açısıyla gözlemlemek için içsel bir yetenek geliştirmelisiniz. Bu zordur çünkü tepkilerinizi izlemeniz ve aşırı duyarlı olmaktan kaçınmanız gerekir. Olumsuz bir tepki, duygusal kalıplara ve ideal olmayan düşüncelere geri dönmemize neden olur.

Bilinçsiz veya agresif davranışlar, inkâr, aşırı yeme içme eğilimi, sigara içme veya diğer korku temelli mekanizmalar gibi duygusal tepkilerin farkında olmanız önemlidir. Bu kalıplar, duygularınızı ve davranışlarınızı ele geçirmeye başlarsa, başarıya giden yolda önünüze engeller koyar.
Pozitif manevi enerji, içsel benliğinizin ve asıl amacınızın vizyonunu yaratmaya yardımcı olur. Egonuzu azaltmak ve içsel gerçeğinize ilerlemek için size cesaret verir.
Manevi gelişime doğru atılacak ilk adım, meditasyon ve yoga yoluyla özünüzle temasa geçmektir. Düşüncelerinizden ibaret değilsiniz, onlardan ayrısınız.
Düşünceler = Eylem = Sonuç

İşte size netlik kazandıracak soruların bir listesi. Bu soruları fazla düşünmeden cevaplamaya çalışın. Beyninizi boşaltın ve sessizlik içinde birkaç dakika geçirin.

Cevaplarınızda dürüst olun.

1. Şimdi, kendin için ne istiyorsun?

2. En büyük korkun ya da seni geri çeken şey nedir?

3. Seni her gün mutlu hissettiren şey nedir?

4. Hayattaki asıl ve en büyük amacın nedir?

5. Gerçekten neye minnettarsın?

Manevi yolculuk, özgünlük, bilgelik ve aydınlanma ile ilgilidir. Kendi gerçek sorularınızı cevaplayarak, özünüze ulaşabilirsiniz.

“Ne düşünüyorsan o’sun.” -Buddha


Seninle Başlar

Yaşamınızın en dolu haline uyanma zamanı şimdi. Önünüzde duran şu anlar hiçbir zaman geri gelmeyecek çünkü zaman asla geri getirilemez. Hayallerinizi, hedeflerinizi yaşadığınızdan ve bu dünyaya bir şeyler kattığınızdan emin olun. Bunu yapmanın tek yolu, harekete geçmek ve başarmaktır. Etik kurallarına uyarak akıllıca çalışırsanız her şeye sahip olabilirsiniz.Kendi kendinizi eğitmeniz, zihninizi içinizde bulunan yüceliğe yönlendirir. Korkusuz şampiyonluklarla kendinizi kucaklamanın, günlerinizi başarı ile geçirmenin ve yeni beceriler edinmenin zamanı geldi. Bunu yapmak için, kendinizi asla hayal edemeyeceğiniz bir sonraki seviyeye götürmeye durdurulamaz ve kalıcı bir şekilde odaklanmalısınız.

Herkes dünyayı etkileyebilecek ve gerçek bir fark yaratabilecek kendine has yetenekleriyle bu dünyaya geliyor. İçinizde olan büyüklüğünüzü bulun ve ilerleyin!

 

 

 

 

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir