Mary Katrantzou Spring 2020

Tasarımcıların ilham aldıkları doğa,güzellik,siyaset,problemler,göç hatta bazen bölgesel susuzluk/açlık. Tasarım ile seslerini duyurmak istemeleri çok bilindik hareketlerden.

Mary Katrantzou bu defilede kuraklığı ele alıyor.
Binlerce yıl boyunca, insanlar Yunanistan’ın en güney ucundaki sarp promontorye, Poseidon Tapınağı’na – efsanedeki önemi ve insani çabalara karşı anıtsal tanıklığına göre ve ötesindeki Ege’nin sonsuz mavisi solumasıyla tırmandılar. Ancak, şuana dün geceki gibi bir tapınak alayı olmadı.

Çok renkli önlükleri izleyen kadınlar, ulusal haysiyetliler, süper varlıklı hayırseverler ve Yunanistan Kraliçesi Anne ‘’Marie’’. Bir Yunan tarihinin yapıldığına tanık olma yolunda ilerliyorlar: Mary Katrantzou’nun Yunan milletinin sağlığına yönelik töreninden esinlenen defile herkesin beğenisini kazandı.

Tasarımcı ​‘’​Burada doğmuş olan fikirleri, tapınağın yapıldığı Mesih’ten önceki 5. yüzyılda kullanmak istedim. Felsefe, teoloji, biyoloji, astronomi, trigonometri. Bu kadar soyut olan fikirler – iki buçuk bin yıl önce buraya doğmuş kelimeler – ve bugün bu kadar alakalı olmaları harika​” ​ diyor.


Yazan: Burcu Bayrakçı

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir