Maske Tak, Cildine De İyi Bak!

Covid-19 maalesef ki bitmedi, aynı hızla devam ediyor. Sadece biz normale döndük, popüler tabirle yeni normale döndük. Ama bu süreçte birtakım tedbirleri de elden ve yüzden bırakmadık. Maske takmanın zorunlu olmasından bahsediyorum. Artık dışarı çıkarken, sokakta yürürken, sosyalleşirken maske takmak zorundayız. Bu bir zorunluluk olduğu gibi sağlığımız için de zaruri. Çünkü maskeyi doğru bir şekilde taktığında, yani hem ağzını hem burnunu kapattığında Corona Virüsü’ne karşı çok etkili bir koruman oluyor. Öte yandan bu durum cilt bakımımızı etkilememeli. Özellikle yaz aylarında hem cilde bakmak hem de maske takmak zor olabilir. Dikkat edilmesi gereken şeylere dikkat ettikten ve cilt bakımımız için de gerekli tedbirleri aldıktan sonra o kadar da zor değil aslında. Hadi gel, maske takarken cilt bakımımızın nasıl olması gerektiğine bir bakalım.

1- Yüzünün iki farklı renkte olmaması için dışarı çıkarken tüm yüzüne güneşten koruyan bir krem uygula. Ondan sonra maskeni tak ve çık.

2- Zorunda olmadıkça makyaj yapma. Çünkü hem gözeneklerin tıkanabilir hem de bulaşım olacağından maskenin etkisi azalabilir. Ağır makyajları hiç yapma zaten.

3- Masken yüzüne sürtüneceği için bu durum cildinde tahrişe, kir ve yağ birikmesine neden olabilir. Bu yüzden cilt bakım rutinlerini düzenli uygula.

4- Cildinin nefes alması ve nemlenmesi için maskeden önce ve sonra yüzünü yıka. Tabii maskeyi takarken ve çıkartırken ellerini su ve sabunla yıkamayı da unutma.

5- Maske takmadan önce cildini nemlendirirsen, maske altında hava almasını da sağlamış olursun. Her gün cildine mutlaka nemlendirici uygula.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir