Mat Ruj Yapmanın Püf Noktaları

Bir süredir moda mat ruj. Görünen o ki parlatıcıların devri kapandı. Kadınlar artık ıslak ve ışıl ışıl dudaklar yerine donuk ve belirgin dudakları tercih ediyor. Bunda parlatıcıların çok yaygın olmasının ve kadınların artık daha yeni ve dikkat çekici bir dudak görünümü arayışının etkisi büyük. Bir de markaların yeni mat ruj serileri çıkarmasının tabii. Hal böyle olunca da dudak modası, dikkat çekici parlak dudaklardan mesafeli fakat ben buradayım diyen dudaklara döndü. Madem öyle marifetli Pepapp kadınları olarak bizler de kendi mat rujlarımızı evde kendimiz yapabiliriz diye düşündük. Çünkü kendi kendimize yapamayacağımız bir şey yok. Eğer sen de piyasadaki mat rujları pahalı buluyor, etkilerini beğenmiyor veya istediğin rengi bir türlü bulamıyorsan evde kendi mat rujunu yapabilirsin. İşte mat ruj yapmanın masrafsız ve kolay yolları:

mat_ruj_yapmanin_puf_noktalari_1

Ruju mat yapmak

Rengini sevdiğin herhangi bir ruju dudaklarına uygula. Daha sonra üstüne koyu renk toz fondöten sür. Bir süre bekledikten sonra dudaklarını kapatıp aç. Mat rujun hazır. Hem dayanıklı hem de tam istediğin gibi.

Dudak kalemiyle ruj etkisi

İstediğin renkte bir dudak veya göz kalemi al. Önce dudaklarının kenarlarını çiz, sonra da tüm dudak içini boya. Eğer biraz daha etkili bir görüntü vermek istiyorsan, üstüne dudak kalemine yakın bir renkte far da uygulayabilirsin. Böylece dudak kalemiyle mat dudaklar yaratmış oldun.

mat_ruj_yapmanin_puf_noktalari_2

Mat ruj yapmak

Sevdiğin farlardan birini seçip ufak bir kapta ez. İçine bir sıkımlık mat fondöten ekle. Ve ikisini bir güzel karıştır. İçine 1-2 damla dudak yağı damlat. Bu yağ istersen kokusunu sevdiğin bir yağ olsun istersen de E vitamini içeren bir yağ, seçim senin. Malzemeleri iyice karıştır ve bir fırça yardımıyla dudağına sür. Tamamen sana özel mat rujun hazır.

Bunlara dikkat!

Mat ruj dudaklardaki bütün kusurları gösterir. Bu yüzden çatlamış, yaralı dudaklarda önce bir bakım gerekir. Basit çatlaklarda diş fırçası, büyük deformasyonlarda peeling gerekebilir. Bir de mat ruj dudakların kurumasına sebep olabilir. Bu yüzden mat rujdan önce nemlendirici sürmende fayda var.

mat_ruj_yapmanin_puf_noktalari_3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir