Moda Hakkında 13 İlginç Gerçek

1- Ceket düğmelerini ünlü Fransız komutan Napoleon Bonaparte icat etmiş. Çünkü askerlerin burunlarını ceketlerine silmelerinden bıkmış.

2- Antik Yunan’da icat edilen korse, 1800’lü yıllarda Avrupa’da o kadar sıkı kullanılıyormuş ki, Fransız bir kadının bu yüzden 3 kaburgası kırılmış.

3- 19. yüzyılda terziler kıyafetlerini oyuncak bebeklere göre dikerlermiş. Çünkü manken kavramı yokmuş. Kıyafeti beğenen müşterilerine daha sonra büyük versiyonunu dikerlermiş.

4- Topuklu ayakkabı aslında bir ihtiyaçtan doğmuş. 16. ve 17. yüzyıllarda Venedik’in pis sokaklarında rahatça yürüyemeyen kadınlar, yüksek topuklu ayakkabılar giyiyormuş.

5- Kadınlar ömürlerinin toplam 1 senesini gardırobun karşısında ne giyeceklerini düşünerek geçirirlermiş.

6- Antik Mısır’da kadınlar kafalarına içinde kokulu bitkiler olan koniler takıyormuş. Bu koniler bir nevi şapka şeklindeki parfümlermiş.

7- Kadınlar ömürlerinin toplam 1 senesini de ayna karşısında geçiriyormuş.

8- Kot pantolonlar aslında kovboylar için tasarlanmış. Kotlardaki minik cepler de kovboyların cep saatlerini koymalarına yarıyormuş.

9- Sağlığın sembolü ve gelinlerin rengi beyaz, Çin’de yorgunluk anlamına geliyormuş. Bu yüzden Çin’de gelinler beyaz rengi pek tercih etmiyormuş.

10- Kıyafet satan mağazalar ilk defa Antik Roma döneminde kurulmuş.

11- 16. yüzyıldan önce insanlar çıplak uyurmuş. Daha sonra pijama ve gecelik tasarlanmış.

12- Modanın bir numaralı ekipmanı olan iğneler 30.000 yıl önceye aitmiş ve o zamanlar iğne olarak hayvan kemikleri kullanılıyormuş.

13- Bilinen ilk moda dergisi 1586’da Almanya’da yayımlanmış.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments