Modunu Yükseltecek Yoga Pozları

Yoga belki hayatında uzun süredir var, belki karantinada çoğunluk gibi sen de merak saldın ya da belki sadece yoga diye bir şey olduğunu duydun. Yoga, beden ruh ve zihinsel sağlık için inanılmaz faydalar sağlıyor. Uzun dönemde hayat kalitesini artırıyor, metabolizmayı düzenliyor, uyku hijyenini sağlıyor, anksiyete ve depresyonu azaltıyor, yani genel bir iyilik hali sağlıyor. Kısa süreli etkilere ihtiyacımız olduğunda da yine imdadımıza yetişiyor : modumuzu yükseltmek gibi!

Günün telaşı, ertesi günün endişesi, bir önceki günün pişmanlıkları, yapılacak işler derken modumuzu her zaman yüksek tutmak kolay değil! Herkesin kendini biraz düşkün, bitkin, enerjisiz hissettiği anlar oluyor. Bu halden çıkmak istersen sana süper bir haberim var.

Hadi gel matının başına ve 5 yoga pozuyla modumuzu yükseltelim!

1.Aşağı Bakan Köpek

En temel yoga pozlarından olan aşağı bakan köpek, hayatınızda bir kez bile yoga yaptıysanız aşina olduğunuz bir poz. Pek belli etmese de amut ya da baş üstü duruşlar gibi ters duruşlardandır; böylece başlangıç seviyelerde bile bu pozla ters duruşların faydalarından yararlanabilirsin.

Kan akışı baş bölgesine yoğunlaştığında bütün beden uyanır ve kesinlikle enerjisi yükselir!

Ellerle yeri iterken, kalçalar hep gökyüzüne doğru ve sırt olabildiğince nötr pozisyonda olup uzuyor olmalı. İstersen dizlerini de hafifçe bükebilirsin.

2. Yüksek hamle

Güçlü bacaklarla yere köklenirken, güçlü kollar ve düz bir omurgayla gökyüzüne doğru uzan. Öndeki ayağın ve dizin aynı yöne bakıyor olmasına dikkat et yeter.

Hep hatırla, yere ne kadar sağlam basıyorsa ayakların gövdenin, kollarının, bedeninin uzaması o kadar rahat olur.

3. Savaşçı 2

Yine güçlü bacaklar sağlaması yanında kalça açıcı pozların içinden bir poz. Gövde ne önde ne arkada, ne ilerde ne geride olmalı, merkezde kalmalı. Hayatın getirdiklerini rahatlıkla göğüslemek için ne geçmişte ne gelecekte kalmamalısın, önemli olan tek bir an var o da ‘şimdi’.

Kollarının da omuz hizasında kalmasına dikkat et.

4. Kobra duruşu

Omurgayı esneten, gövdeyi uzatan bu güzel poz sinir sistemini de rahatlatıyor. Böylece tüm sistemin canlanıyor. Bu tarz duruşlarda omuzlarına çökmeden, boynunu da uzatmalısın. Eğer belinde ağrı hissedersen dirseklerini bükerek yere yaklaşabilirsin.

5. Deve duruşu

Kalp açıcılar içinde geçen bu duruş, vücudun ön bölümünü esnetirken sırt kısmını güçlendirir. Göğüs ve omuz açıcı pozlar nefes almayı rahatlattığı için bütün vücudu canlandırırlar.

İster tek elin, ister iki elini topuklarına koyabilirsin.

Geriye doğru bükülürken kalçanı öne itip, göğsünü açmaya çalışmayı hep hatırla!

Hilal Gürer

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir