Molla Yakup Çayırı Kocaeli

Molla Yakup Çayırı ‘nı Kartepe’ye gidenlerin çoğu bilmez. Ben de Kuzu Yayla’ya onlarca defa gittikten sonra öğrenmiştim. Bölgede tesis, çeşme, tuvalet vs gibi imkanlar olmadı için pek tercih edilmiyor. Bu da benim gibi kamp yapmayı sevenler için nimet gibi bir şey.

Nispeten az ziyaret edildiği için dokunulmamış doğası ve temiz hali ile her kamp severin beğenebileceği bir yer. Ziyaret ederseniz lütfen mıntıka temizliğini yaparak ayrılın.

Molla Yakup Çayırı’nın çok bir özelliği yok, Kartepe’nin sırtlarından birinde nefis bir ormanın içinde çok büyük olmayan bir düzlük. Çoğunlukla yüksek kayın ağaçları ile çevrili. Zaten yayla değil çayır denmesinin sebebi de büyüklüğü. Bölgeye az insan geldiği içinde vahşi hayvanlar konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Bölgede çakallara rastlayabilirsiniz. Gece şarkı söyler gibi ulamalarını dinlemek gerçekten çok keyifli.

Çayırlık alan 1460 metre rakımda olduğu için yaz kış soğuk. Özellikle yazın geceleri mutlaka iyi bir uyku tulumu ile gitmek gerekiyor. Deniz seviyesi ile arada 10-15 derece fark oluyor. Yazın serin yerleri sevenler için ideal. Geceleri zaman zaman sıcaklık 5-10 dereceye kadar düşüyor. Kış aylarında zaten yol kapandığı için ulaşmak mümkün olmuyor. Kar kış boyunca neredeyse 2 metreyi buluyor. Siz de benim gibi meraklı iseniz yılın ilk karını karşılamak için harika bir yer…

Molla Yakup Çayırı ‘na Nasıl Gidilir?

En kolay yolu Kuzu Yayla ‘dan ulaşmak. Kuzu Yayla ‘ya kadar yol zaten asfalt. Yaylaya geldiğinizde sola dönerek toprak yoldan devam ediyorsunuz ve yaklaşık 3 km sonra Molla Yakup Çayırı’ndasınız. Aynı zamanda Kartepe’den ulaşım var. Yollar toprak ama çok bozuk değil. Normal araçla da dikkatli olduğunuz taktirde ulaşmak mümkün.

Molla Yakup Çayırı ‘nda Neler Yapılır?

Dediğim gibi sakin bir kamp için ideal bir alan. Çayırın etrafındaki yollardan biri Kuzu Yayla, bir diğeri Kartepe, sonuncusu ise Altıoluk Yaylası ‘na gidiyor. Dolayısı ile harika yürüyüş rotaları var diyebiliriz. Aracınız ile dolaşmak isterseniz Kartepe istikametinde sorun yok ama Altıoluk Yaylası için 4×4 şart. Yol oldukça bozuk, bazı dönemlerde ve sert yağışlarda yolun kapanması da söz konusu olabiliyor.

Bunların dışında eğer fotoğraf merakınız varsa aralardaki patikalardan ormanın içinde güzel konumlara ulaşabilir ve güzel kareler yakalayabilirsiniz. Özellikle hafta içi kimseler olmadığı için doğada tek başınıza olabileceğiniz güzel bir yer.

Bölgeye ulaşmadan önce alış-verişinizi Maşukiye’den yapmanız gerekiyor, sonrasında maalesef bir yer bulma şansınız olmayacak. Yine de acil durumlar için Kuzu Yayla’daki tesisten faydalanabilirsiniz.

Alanda Ne var, Ne yok?

  • Tesis, restoran vs. YOK
  • Konaklama yeri, pansiyon, otel, bungalov vs YOK
  • Temiz su kaynağı YOK (yakın kaynak Kuzu Yayla’da 3km)
  • Ateş yakma imkanı VAR (lütfen yakılmış yerleri tercih ediniz)
  • Odun bulma imkanı pek YOK (ormanın içlerinde girerseniz belki ama zor)
  • Tuvalet YOK
  • Telefon çekiyor, internet VAR
  • Trekking sevenler için uygun parkurlar VAR

Bu bozulmamış bölgeyi lütfen sizler de bozmadan etkinliğinizi gerçekleştirin ve mekandan ayrılırken mıntıka temizliği yapmayı unutmayın.

Şimdiden iyi kamplar!

Yazan: Gökhan Konaş
https://www.tekbasinadaolur.com/molla-yakup-cayiri-kocaeli/

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir