Mutfakta En Çok Yapılan 5 Yanlış

Mutfakta bazı doğru bildiğimiz yanlışlar var. Hatta sadece bizler değil, bazen şefler bile bu yanlışları yapabiliyorlar. Tabii ki mutfakta zaman geçirmeyi, deneysel takılmayı, o yanlışları yapmayı seviyoruz. Böylece ortaya tesadüfen lezzetli şeyler de çıkarıyoruz. Ama bazı püf noktalara da dikkat etmemiz gerekiyor. Belki bu şekilde o lezzetleri daha lezzetli bir hale de getirebiliriz, kim bilir. Çünkü yemek yapmak bir ihtiyaç olmasının yanı sıra bir keyif de. Yöntemleri yanlış bilmek yerine onlara hakim olmak ise hem çok daha pratik hem de ustaca. Picasso da klasik resim yapmayı biliyordu ama kendi tarzını oluşturdu. Yani biz doğruları bilelim de onları bozmak ustalığımız olsun. Bakalım mutfakta en çok yapılan yanlışlar nelermiş.

1- Annelerimizin de bildiği çok temel bir kural var: Pişmiş aşa su katılmaz. Bu yüzden yemeklere piştikten sonra su eklemek yerine bu ölçüyü baştan tutturmalıyız. Bir nokta daha: Makarnalar da piştikten sonra soğuk suya tutulmamalı. Besin değeri ve lezzeti azalır çünkü.

2- Yemeklere tuz en son atılmalı. Özellikle de etlere. Çünkü erkenden atarsak et sertleşir. Tuz her zaman pişmeye yakın atılmalı. Masaya konan bir yemeğe tuz atmaksa şeflerin en sevmediği harekettir. Yemeğin olmamış demek gibi bir şeydir. Tuz ve şeker gibi öğeler tabaktaki yemeğin gerçek lezzetini gölgeler.

3- Salatayı hazırladıktan sonra limonunu, tuzunu ve yağını ekleyip bekletmek doğru değildir. Salata pörsür, tadı ekşir. Bu soslar servis yaparken eklenmelidir. Yine aynı şekilde yoğurdu bir köşede bekleteceksek içine kesinlikle kaşık koymamalıyız. Çünkü yoğurt sulanır.

4- Kurubaklagilleri iyice yıkamak nişastalarının gitmesini sağlar. Özellikle de pirinçleri pilav yapmadan önce iyice yıkamalıyız. Bu da hem lapa lapa olmasını hem de gaz yapmasını önler. Bu arada fasulye, nohut, mercimek gibi yemeklere kimyon eklersen gaz yapmaz. Aklında bulunsun.

5- Sebze yemeği yaparken sebzeleri yıkadıktan sonra tencereye atmamak, önce bir kurulamak gerekir. Aksi halde yemeği sulandırırlar. Kızartma yaparken de bu kurala dikkat et. Yoksa kızgın yağa düşen su damlaları olmadık yerlere sıçrar, canını yakar. Buzluktan çıkarılan et de direkt tavaya atılmamalı. Önce oda sıcaklığında bir suyunu salmalı.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir