Mutlaka Okumalısın: Ursula K. Le Guin – Kadınlar Rüyalar Ejderhalar!

Her kadının mutlaka okuması gereken bir yazardır Ursula K. Le Guin. Sadece keyifli fantastik öyküleri için değil, akıcı dili ve verdiği mesajlar için de. Verdiği feminist içerikli mesajlar için. O tam bir masal anlatıcısıdır ama bir o kadar da gerçekçidir. Çünkü kadınların bu dünyadaki esas yerinin ve içsel gücünün farkındadır. Ataerkil düzenle arası hiç iyi değildir ama her şeye rağmen kendini ve insanı sevmeyi öğretir. Özellikle de bir kadın olarak kendimizi her gün, her yaşta, her şartta sevmeyi. Yaratıcılığımızı dışa vurmamız, kafamıza koyduğumuz şeyi yapmamız için de bizi destekler. İşte bu yüzden her kadın en az bir tane Ursula K. Le Guin kitabı okumalıdır.

Ursula K. Le Guin okumaya, Metis Yayınları’ndan çıkan “Kadınlar Rüyalar Ejderhalar” kitabıyla başlayabilirsin bence. Bu kitapta yazarımız çok sevilen öykülerini nasıl şekillendirdiğini anlatırken, kadınlara yol gösterecek açıklamalarda da bulunuyor. Kitapta Virginia Woolf ve J. R. R. Tolkien isimleri sıkça geçiyor. Çünkü birisi erkek egemen dünyaya, öteki de gerçek egemen dünyaya meydan okuyor. İkisi de Ursula K. Le Guin’in hayalindeki eşit ve çeşit çeşit dünyaya en güzel örnekler. Hem kadınlığımızın farkında olalım hem de içimizdeki çocuğu yaşatalım!

Ursula K. Le Guin’e “Mülksüzler”, “Yerdeniz Öyküleri” gibi önemli eserlerinden aşinasındır belki ama onun izini takip etmek ve deneyimlerini içselleştirmek için “Kadınlar Rüyalar Ejderhalar”ı mutlaka okumalısın.

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir