Mutlu Hormon Formülü

Hormonlarınızın dilinden anlarsanız her ay yaşadığınız regl ağrılarını çekmek zorunda kalmazsınız. Bu süper bir haber değil mi sizce de?

En temelinde dikkat etmemiz gereken şey; kan şekeri dengesi!

Bu ilk ve en önemli adımdır fakat en çok da gözden kaçan adımdır. Peki neden? Çünkü şans eseri kan şekerinizin dengede olması beklenemez, gün boyunca çaba sarf etmelisiniz ve kendinizi izlemelisiniz.

Gün içerisinde içtiğiniz kahve, bir granola bar ya da bir muz kan şekerinizin dengede kalmasını sağlamayabilir. Günün tamamında bol yeşillik tüketmek yani lif almak beraberinde sağlıklı yağ, protein ve karbonhidrat tüketmek kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayacak en iyi şey!

KAN ŞEKERİNE DİKKAT ETMEK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Endokrin sistemimiz hormonlarımızdan sorumludur ve bu sistemin ana görevlerinden biri de glikozun beyne ve vücudun geri kalanına taşınmasını sağlamaktır. Kan şekeri dengesizliğinde hormonlar da düzenli çalışmayacaktır çünkü stabil olmayan kan şekeri vücut tarafından stres olarak algılanıp kortizol ve adrenalin hormonlarının salınımına sebep olur.

Dikkat etmemiz gereken ikinci madde ise; temiz gıda seçmek!

Mevsiminde sebze ve meyve tüketmek, kalori odaklı beslenmemek mutlu hormonların bir diğer formülüdür. Hormonları doğal olarak iyileştirmek ve dengelemek için en güçlü silahınız besinlerdir. Bu besinleri seçerken mümkün olduğunca katkı maddesiz olması önemlidir. Vücudun detoksifikasyonu ve fazla östrojenden kurtulması için temiz gıdalarla beslenmek şart!

Beslenmenizde smoothie’lere yer vermek, hormonal dengeyi sağlamak için şahane bir yöntemdir. Bol yeşil yapraklı sebzelerle lif alımınızı sağlarsınız. Smoothie yaparken unutmamanız gereken tek şey fazla meyve içermemesidir.

Mutlu hormon smoothie’si :

1 tatlı kaşığı maca tozu

1 tatlı kaşığı susam ezmesi/ fıstık ezmesi

2 avuç bol  ıspanak

½ donmuş muz

1 çay bardağı badem sütü ve 1 çay bardağı su

Hepsini blenderdan geçirip afiyetle tüketebilirsiniz.

Dyt. Fulya Bozdemir

 

 

 

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir