Neden Vegan Beslenmeliyiz?

Veganlık nedir? Veganlık çok kısaca beslenmeden yaşam tarzına dek hayvansal hiçbir şeyi kullanmamak demek. Yani kendini vegan atfedenler ne hayvan kökenli gıdaları tüketiyor ne de hayvansal ürünleri kullanıyor. Peki, neden? Bunun birçok sebebi var. Ama en önemlisi etik nedenler. Veganlık ya da veganizm hayvan sömürüsüne tamamen karşı. Yani hayvanların da hakları olduğuna, en birinci de yaşama ve acı çekmeme hakkı olduğuna inanıyorlar. İkincil nedene gelirsek, daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi hedeflemek. Ve tabii çevreyi korumak, dünyanın geleceğini korumak. İstersen şimdi neden vegan beslenmemiz gerektiğine, hem daha açıklayıcı olması hem de veganlığın tam olarak ne olduğunu görmek açısından madde madde bakalım.

1- Vegan beslenme damar tıkanıklığının önüne geçerek damarların ve dolayısıyla kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.

2- Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır. Bakliyat, taze sebze ve meyve tüketmek kansere karşı etkilidir çünkü.

3- Bedeni tazeler, toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Vücut daha az nahoş koku salgılar.

4- Kilo vermeye yardımcı olur. En güzeli ise o kiloların, vegan beslenmeye devam ettikçe geri dönmemesidir.

5- Cildin daha parlak olmasını sağlar. Çünkü bitkisel beslenmek cildi yeniler ve onarır.

6- Vegan hayat, daha az stresli ve daha mutlu bir hayattır. Aynı zamanda kişi daha barışçıl hisseder.

7- Vegan olmak hayvanların her anlamda zarar görmesine karşı olmak anlamına gelir. Hayvanların giyim, deney, keyif malzemesi olmasına da karşı olmaktır.

8- Et üretimi için tonlarca su ve tahıl harcanır. Oysaki o su ve tahıl insanların da içinde bulunduğu ekolojik denge için değerlidir hatta dünyadaki açlığın önüne geçebilir.

9- Hayvancılık yüksek sera gazı üretimine neden olur. Otlaklara yer açabilmek için ormanlar yok edilir. Bunlar da iklimi ve çevreyi olumsuz etkileyen faktörlerdir.

10- Veganlık tüm türleri gözetmek ve hayatın bir bütün olduğunu, bizim doğanın bir parçası olduğumuzu kabul etmektir.

Vegan beslenerek şiddete hayır der, adil ve barış dolu bir dünyayı inşa etmek için adım atarız.

Belki sen de vegan beslenmeye sıcak bakıyor ama nereden başlayacağını bilemiyorsundur ya da veganlığın yeterince doyurucu olmadığından endişeleniyorsundur. Belki de alıştığın lezzetlerden vazgeçmek istemiyorsundur. Veya belki de vegansındır ama işlerin dolayısıyla yemek yapmaya fırsat bulamıyorsundur. İşte tüm bunlar için sana harika bir çözüm sunmaya geldim. İstanbul’da yepyeni bir vegan oluşum var: Vegusta! Vegusta; sevdiğin ve alıştığın Anadolu lezzetlerinin tamamen bitki bazlı yani vegan versiyonlarını hazırlıyor ve her gün evine 3 ana öğün + 2 ara öğün şeklinde paket servis olarak gönderiyor. Böylece hem vegan ve sağlıklı besleniyor hem doyuyor hem de vicdanen iyi hissediyorsun. Üstelik senin için Vegusta’da ilk siparişine özel pepapp50 koduyla %50 indirim de var! Bence sen de en azından bir hafta bile olsa vegan beslenmeyi denemelisin. Kaybedeceğin bir şey olmadığı gibi kazanacağın, dünyanın kazanacağı çok şey olacak.

Vegusta’yı incelemek, nasıl çalıştığını görmek, menüleri ve paket servisleri hakkında bilgi edinmek için buraya: https://www.vegusta.com.tr/

Ve buraya: https://www.instagram.com/vegustacomtr/

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir