Nedir Bu Labioplasti, Nasıl Uygulanır?

Fiziksel ve ruhsal güzellik kadınların vazgeçilmez tutkusudur. Özellikle bu istek üzerine daima güzel ve bakımlı görünmek için zamana karşı vücudun girdiği yaşlılık savaşında yüz estetiği, göğüs estetiği, burun estetiği ve genital estetik ameliyatları gibi günümüzde birçok operasyon bu estetik kavramının yeniden kazandırılması için geliştirilmiş ve başarılı bir şekilde uygulanan kozmetik operasyonları içermektedir. Özellikle son yıllarda vücudun hem işlevsel, hem de görüntü itibari ile estetik görüntünün elde edilmesi için genital estetik ameliyatları önem kazanmıştır. Bu amaçla genital bölgede doğuştan gelen yapısal anormallikler ve sonradan kazanılan deformasyonlar düzeltilebilirken, kadınların vazgeçilmez estetik tutkusu desteklenmiştir. Labioplasti de genital estetik operasyonları kapsamında uygulanan iç dudak estetiği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Labioplasti nedir?

Genital kozmetik operasyonları arasında en sık tercih edilen iç ve dış dudak estetiği ve vajina daraltma (vajinoplasti) ameliyatları yer almaktadır. Labioplasti, vajen girişinin normalden daha büyük, geniş, kırışık ve sarkmış durumlarındaki estetik kusurların giderilmesi için iç ve dış dudakların cerrahi müdahale ile kesilerek uygun boyutlara getirilme yani küçültülmesi amacı ile yapılan estetik operasyonudur. Jinekolog hekimler tarafından uygulanan labioplasti ameliyatları, iç ve dış dudak estetiği olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle kadınların dış genital bölgesindeki görüntüden memnun kalabilmesi amacı ile genital estetik operasyonları kapsamında uygulanan labioplasti, her ne kadar kozmetik amaçla yapılsa da, yapısal işlevselliğin yeniden kazandırılmasını ve cinsellik beklentilerinin de desteklenmesini sağlamaktadır.

Bkz: Vajina Estetiği (Labioplasti)

İç ve dış dudakların normalden çok daha büyük olması halinde karşılaşılabilecek şikayetler nelerdir?

  • Vajina girişinde yer alan labiumların (iç dudak) normalden çok daha büyük, sarkık ya da asimetrik görüntünün olması, bu bölgenin uzun süre nemli kalması sonucu enfeksiyonlar için uygun zemini hazırlarken, vajinit ya da bartholin bezinin iltihaplanması ile sonuçlanmaktadır. Bu durum yalnızca kozmetik amaçlı olarak değil, genel sağlığın kontrol altında tutulması amacı ile uygulanan oldukça önemli bir operasyondur.
  • Ayrıca kadınların dış genital bölgelerindeki estetik bozukluk zaman içerisinde güven eksikliğine ve cinsellik için kendilerini yetersiz görmelerine neden olarak cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Normalden çok daha büyük olan labiumlar cinsel birleşme için engel oluştururken, ağrılı cinsel ilişki nedenleri arasında yer almaktadır.
  • İç dudakların normalden büyük, sarkık ve asimetrik olması kişinin günlük hayatındaki aktivitelerinde de kısıtlayıcı role sahiptir. Kadınların kendilerini rahat hissetmemelerine ve bazı kıyafetlerden (mayo, dar pantolon, tayt) uzak durmalarına neden olur.

İç ve dış dudakların yapısal değişime uğrama nedenleri nelerdir?

İç dudaklar ergenlik dönemi ile birlikte hızla değişen hormonal aktivitelerin etkisi ile normalden daha büyük, sarkık ve girintili bir hale gelebilir. Bunun dışında kronikleşen vajinal enfeksiyonlar da yapısal değişimlere uygun zemini hazırlamaktadır.

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplasti lokal anestezi altında yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede içerisinde yapılmaktadır. Genital estetikler, genellikle kadınların adet döneminin hemen ardından yapılmaktadır. Operasyondan sonra hasta günlük hayatına dönebilir. Operasyonlarda estetik dikiş uygulandığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Ancak hastaların iyileşme sürecine takiben yaklaşık 3-4 hafta cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Ayrıca operasyondan sonraki ilk 2 gün duş yapmamaları ve 10 gün boyunca ayakta duş yapmaları gerekmektedir. Bu konuda doktorunuz gereken bilgiyi verecektir.

Ergenlik döneminde labioplasti uygulanabilir mi?

Genital estetik operasyonları uzman jinekologlar tarafından oldukça titiz bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca operasyon dış genital bölgede uygulandığı için vajinanın 4-5 cm içerisinde bulunan kızlık zarına herhangi bir müdahale içermemektedir. Bu nedenle ergenlik döneminde olan ya da bakire olan kişilere de başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir