Nemlendirici, Güneşe Karşı! Evde Kendi Nemlendiricimizi Yapıyoruz!

Her şeyin doğalı güzel. Vücut nemlendiricisinin de öyle. Bu yüzden de en iyisi nemlendiricini evde, kendi seçtiğin doğal malzemelerle hazırlamak ve yapılış sürecini bizzat takip etmek. “Ay Pepapp, Walter White gibi eve laboratuvar kurup, krem mi yapacağım şimdi?” deme. Son derece basit bir yöntemle kendi vücut nemlendiricini yapabilir, güneşten kuruyan cildini canlandırabilirsin. Böylece hem kremini istediğin gibi şekillendirebilir hem de hazırlanma sürecini takip ettiğin için sağlıklı olduğundan %100 emin olabilirsin. Üstelik istediğin kadar yap. Bu senin yazı ve güneşi ne kadar sevdiğine bağlı. Ama şunu da unutma: Bir nemlendirici, içtiğin suyun yerini asla tutamaz. Vücudumuzu içeriden de beslemeli ve canlandırmalıyız. Bunun için günde en az 2 litre su içmeliyiz. Çünkü su, en güzel nemlendirici. Bu bilgiyi de araya sıkıştırdıktan sonra nemlendiricimizi yapmaya başlayabiliriz bence. 

Öncelikle;

1- Nemlendiricini duştan sonra nemli vücuda uygulaman daha etkili bir sonuç almanı sağlar.

2- Nemlendiriciyi cildine yumuşak ve dairesel hareketlerle uygularsan zaten güneşten hassaslaşan cildinin tahriş olmasını önlersin.

3- Güne başlarken olduğu gibi yatmadan önce de vücuduna nemlendirici uygulamaya dikkat et.

4- Eğer cildin çok yağlıysa nemlendiriciine daha az yağ ekle. Eğer cildin çok kuruysa damla miktarını artır.

5- Güneşe çıkarken de mutlaka nemlendiricili bir güneş kremi kullanmayı ihmal etme.

İşte senin için, her cilt tipine uygun, basit ama etkili bir nemlendirici krem tarifi:

Malzemeler

Yarım bardak Hindistan cevizi yağı

1 tatlı kaşığı E vitamini yağı

10 – 11 damla lavanta yağı

Yapılışı

Hindistan cevizi yağı cildi genç ve diri tutma özelliğine sahiptir. Ayrıca antibakteriyeldir. E vitamini yağı ise yanıklara iyi gelir ve cildi besler. Lavanta yağı da antioksidandır. Bu 3 malzemeyi bir kavanoza koy ve tahta kaşık yardımıyla karıştır. Daha sonra kavanozu benmari yöntemiyle ısıt. Malzemeler eriyip de beyazımsı bir renk aldığında, kavanozu ocaktan al ve tekrar karıştır. Kremin hazır. Kavanozu birkaç ay boyunca, ağzı sıkıca kapalı bir şekilde, buzdolabında saklayabilirsin. Bunlar hep cildin neme doysun diye. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir