No Poo Akımı

Güzel Bir Şey: Şampuansız Hayat! 

Bir şampuandan ne beklersin? Ben mesela saçlarıma hacim versin isterim, beslesin isterim, güçlendirsin isterim, onarsın ve hatta ışıltı katsın isterim. İsterim de isterim. Sen istemez misin öyle bir şey? Tabii ki istersin. Arkadaşına sorsan, o da ister.

Ancak ortaya çıkan bir takım bilgiler, kullandığımız şampuanların bunları yapmaktan ziyade saçlarımıza inanılmaz zarar verdiğini söylüyor. Çünkü fazlasıyla kimyasal içeriyor. Zaten ombredir, röfledir, boyadır, balyajdır derken yapısını hepten bozduğumuz saçlarımız, bir de şampuanın verdiği zararla oluyor sana bir keçe. Oluyor sana bir kösele. Ne yapsak eski sağlığına döndüremiyoruz saçlarımızı.
İşte tam bu noktada, dünyada “No poo” adıyla ortaya çıkan bir akım başlıyor: Yani “şampuansız hayat”.

İsmine bakınca pek kafaya yattığı söylenemez ama içeriği okuyunca “denemeliyim” diyebiliyorsunuz.

No poo, yani şampuansız yaşamda önemli olan şampuan kullanmamak. Bunun yerine saçları ılık su, elma sirkesi ve karbonatla temizlemek. Saçları yumuşatmak için de doğal yağlar kullanmak.

Neden şampuansız yıkama?


Yukarıda da belirttiğim gibi sentetik şampuanlar içlerinde fazlasıyla kimyasal bulunduruyorlar. Ayrıca saçlar, kendi kendilerini uzun vadede zaten temizleyebiliyorlar. Şampuan değmeyen saçlar daha parlak, daha canlı oluyor. Ayrıca şampuanıydı, kremiydi, bakım spreyiydi derken tüm bu maliyetlerden kurtulmuş oluyorsunuz. Üstelik çevreyi de böylece korumuş oluyorsunuz.

Yağlı saçlılar da şampuansız yaşayabilir mi?

Dünyanın bütün yükü yağlı saçlara sahip olanların omuzlarında. Onları çok iyi anlıyorum. Daha sabah yıkadığınız saçlarınız akşam olunca yağlanıyor. Onu da biliyorum. No poo, bir süre zor olacak ama sabrederseniz bir kaç hafta sonra sonuçlara inanamayacaksınız.

Şampuansız yıkama nasıl oluyor?

Temelde şampuan yerine karbonat kullanıyoruz. Ama bu karbonat, bakkallarda ya da marketlerde satılan, pastaya çöreğe koyduğumuz karbonat değil. 🙂 Eczanelerde satılan karbonat. İngiliz karbonatı.

1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı karbonatı ilave ediyorsunuz ve karıştırıyorsunuz. Çünkü karbonatın iyice erimesi gerekiyor. Eğer saçınız çok uzun ve gürse 2 bardağa 2 kaşık da koyabilirsiniz. Buradaki ayarlama size kalmış. Ancak ince telli ve zayıf saçlarınız varsa bi’ tık daha az koyabilirsiniz. Yıkadıkça kendiniz ayarlayacak duruma geleceksiniz zaten.

Ilık suyla ıslattığınız saçlarınıza bu karışımı uyguluyorsunuz. Özellikle diplere yedirmek ve bunu parmak uçlarıyla masaj yapar gibi yapmak gerekiyor. Hem saç derimiz arınacak, hem saçlarımız arınacak böylelikle.

Saç kremi yerine elma sirkesi!

Elma sirkesinin ne kadar faydalı bir şey olduğunu zaten bilmeyen yoktur aramızda. Koku da olmuyor, merak etmeyin. 🙂 Aynı karbonat karışımındaki gibi yine 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırıyoruz ve saç uçlarımıza yediriyoruz bu karışımı. Diplere yapmıyoruz. Saçlarımız yağlı da olsa diplere değdirmek yok.

 

Şampuansız yıkamanın faydasını ne zaman göreceğiz?

İşte geldik en çok akıllara gelen soruya. Şimdi güzeller güzelim, tabii ki minimum 2 hafta gerekiyor bunun için. Çünkü saçların bambaşka bir rutine alışıyor. Ancak bazılarının 2 haftadan fazla sürdüğü de olabiliyor. Dediğim gibi, biraz sabretmek gerekiyor ki harika sonuçlar alabil.

İlk yıkamadan itibaren saçlarınızda minik değişiklikler fark edecek, zamanla belki de sadece su ile bile yılamaya başlayacaksınız. Eğer deneyenlerden biriyseniz, benimle tecrübelerinizi de paylaşabilirsiniz. Bu, gerçekten hoşuma gider.

Seni ve saçlarını seven;
Pepapp
<3

Written by Altan Yiğit

2 Comments

Leave a Reply
  1. Merhaba. Burada bahsettiğiniz elma sirkesi doğal mı olacak yoksa marketten aldığımızı uygulayabiliyor muyuz ?

  2. Ben son 2 aydır tamamen suyla yıkıyorum çok memnunum sağlarım çok sağlıklı açıkçası benim saçınla bi sıkıntı olmadı hiç bir zaman ama saçıma çamaşır suyu dökülmüş gibi hissediyordum özellikle kapatilatis ve çıkarcı bu dünyada biraz tüketimi kısmak adına başladım saçlarım 3 numaraydı sabunla yıkamaya başladım ve bi süre sonra kepek sorunu yaşadım sonrasında sadece şu kullandım saçlarım 2.5 aydır capcanlı sağlıklı ve sağlam bi şekilde üzüyo üstelik soğuk dinle kurutmaya başladım dahada sağlıklı bi hal aldı tavsiye ederim deneyin ama hemen sonuç beklemeyin zaman verin 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir