Öz Disiplinle Hayatımızı Nasıl Değiştirebiliriz?

2013’te Wilhelm Hoffman’ın yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre güçlü iradeye sahip insanlar diğerlerine göre daha mutlu. İradeli insanlar duygularını bir kenara bırakıp daha mantıklı kararlar alabiliyorlar.

“Günlük yaptığınız bir şeyi değiştirmeden hayatınızı değiştiremezsiniz. Başarınızın sırrı günlük rutinlerinizde yatar.”
-John C. Maxwell

Davranışlarınızın %40’ı alışkanlıklarınızdan kaynaklandığı için öz disiplin kazanmak istiyorsanız alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.Wilhelm Hoffman’ın 2013’te yaptığı araştırmaya göre iradesi güçlü olan insanlar daha mutlu. Bu sonuca varmasının sebebi ise iradeli insanların hedef çatışmalarıyla daha iyi baş edebildiklerini fark etmesi. Bunda duygusal ve anlık karar vermekten çok mantığı seçmelerinin de etkisi olabilir.

“Kötü alışkanlıkları önlemek onları bırakmaktan daha kolaydır.”
-Benjamin Franklin

İradenizi güçlendirmek için doğru zamanı beklemeyin. Öz disiplini arttırmak konfor alanınızdan çıkıp rutininizi değiştirmekle ilgili.

Charles Duhigg, “Alışkanlığın Gücü” kitabında beynin iki kısmından bahsediyor. Basal ganglia olarak adlandırılan kısım duygularla ilgiliyken prefrontal korkets ise daha çok kararlarla ilgileniyor. Bir davranışı alışkanlığa dönüştürdüğümüzde karar alma yeteneklerimizi kullanmamaya başlıyor ve otomatik olarak o eylemi yapıyoruz. Yeni bir alışkanlık kazanırken beyniniz değişime direnecek ve hali hazırda programlandığı şeyleri yapmak isteyecektir. Alışmak için kendinize biraz zaman tanıdıktan sonra bunun karşılığını alacaksınız.

“Hataların %99’u bahane bulan insanlardan kaynaklanır.”
-George Washington Carver


“Kendinizi bir kere adadıktan sonra ihtiyacınız olan tek şey irade ve çalışma.”
-Haile Gebrselassie

Ceotudent

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir