Plajdayken Doğa İçin Ne Yapabilirsin?

Doğayla dost bir yaşam sürmek günümüzde çok önemli hale geldi. İklim krizinin baş göstermesi, salgın hastalıklardaki artış, doğanın insan eliyle tahrip edilmesi, okyanusların kirlenmesi, sürekli tüketmek ve dünyaya zarar vermek bizleri buna yönlendirdi. Bunun için mümkün olduğunca sıfır atık anlayışına uymaya çalışıyor ve sürdürülebilir bir hayat tarzı benimsiyoruz. Ayrıca çevreye zarra veren alışkanlıklarımızı da en aza indiriyoruz. Yaz geldiği için artık çoğunlukla plajlardayız. Plajlarda zaman geçirirken de doğa için bir şeyler yapabiliriz. Böylece tatilimiz daha tatlı geçer. Kendimizi bu yaşamın ve doğanın bir parçası gibi hissederiz. Tabii plajda keyif yapmayı, güzelce dinlenmeyi ihmal etmeden. Hadi gel, neler yapabileceğimize bir bakalım.

Plajlarda aslında pek çok canlı yaşar. Kumlardaki canlılar, denizlerdeki canlılar, kuşlar, arılar… Özellikle deniz canlıları yaşama hakkına sahip olmalarının yanı sıra ekosistem için çok önemli. Bu yüzden plajların tadını çıkarırken bu canlıların yaşamlarına da saygı göstermeliyiz.

Kendi cam su şişeni getirirsen plastik şişe kullanmamış olursun. Plastik su şişeleri maalesef en çok çıkan atıklardan biri, özellikle de yazları. Aynı şekilde plastik pipetlere de hayır diyebilirsin.

Yanında geri dönüşümlü bir çöp poşeti olursa çöplerini içine atar ve plaj keyfini bölmezsin. Zaman geçirdiğimiz yeri temiz bırakmalı, orayı sadece bizim kullanmadığımızı unutmamalıyız.

Plaj kıyafetlerinin, havlularının ve diğer ürünlerinin geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış olmasını tercih edebilirsin. Denizi kirletmemen gerektiğini hatırlatmama gerek yok zaten.

Son olarak, yazın tadını doyasıya çıkar ve bu dünyanın ne kadar güzel olduğunu unutma. 💙

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir