Polikistik Over Sendromu ve Beslenme

PKOS’un (Polikistik Over Sendromu’nun) doğurganlık dönemi kadınların %5-10’unda görüldüğü bildirilmektedir. PKOS tanısı almış kadınların yaklaşık yarısı obezdir ve bu kadınlarda PKOS, diyabet ve insülin direnci açısından bir risk faktörüdür. Fazla kiloya bağlı insülin direnci olan bireylerde ılımlı kilo kaybı önerilmektedir. PKOS’lu obez bireyler ılımlı kilo kaybını sağlamak için sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeli ve fiziksel aktivitelerine önem vermelidirler.

• Glisemik indeksi düşük besinlere yer verin.

Beyaz unla hazırlanmış tüm gıdaların (pasta, börek, çörek, bisküvi, kurabiye ve hatta beyaz ekmeğin) glisemik indeksi yüksektir, bunların yerine tam tahıllı unlarla hazırlanmış basit şeker ilavesiz gıdaları tercih edin. Günlük beslenmenizde sebze, meyve ve kuru-baklagillere daha fazla yer verin, posa alımı tokluk hissinizi arttırır. Rafine şekerden bahsetmeme gerek var mı? ? Onlara güle güle!

• Trans ve doymuş yağı azaltın.

Tereyağı, kuyruk yağı, trans yağı eklentili abur cuburlar ve etlerin yağlı kısımlarının mümkün mertebe azaltılması gerekmektedir. Bunların yerine miktarı kaçırmadan; zeytinyağı, ceviz, badem ve fındık gibi bitkisel yağ kaynaklarına yönelmelisiniz.

• Fiziksel aktiviteyle harcadığınız enerjiyi arttırın.

Tempolu yürüyüş veya sizi çok zorlamayacak fiziksel aktivitelerde bulunmak kilo kaybınızı kolaylaştırır. Bu konuda bir uzman görüşü alınması daha iyi olacaktır, sakatlanmanızı istemem. ?

• Yeterince su için.

Vücudunuzun metabolik atıklarını uzaklaştırmak için sıvıya ihtiyacı vardır, gereken suyu kendinizden esirgemeyin. ?

Eklemek isterim ki elbette en güzeli bir beslenme uzmanının size özel hazırladığı sağlıklı bir beslenme programı olacaktır. Sağlıkla kalın, fazla kilolarınızdan kurtulun!

Stj. Dyt. Burcu Akgül
@diyetimiseviyorum

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir