Portakal Kabuklarını Farklı Şekillerde Kullanabilirsin!

Portakalı soydum, başucuma koydum, kabuklarını da farklı şekillerde kullandım! Portakal C vitamini deposu, enerjik mi enerjik bir meyve. Çok da tatlı. Özellikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için onu sıkça tüketmeliyiz. Neyse ki tam bir kış meyvesi ve bugünlerde elimizin altında. Peki, portakalın faydaları neler? Vitamin ve minerallerle dolu, kan basıncını düşürüyor, kanserle savaşıyor, kalp sağlığını destekliyor, cildi güzelleştiriyor, kendini iyi hissetmeni sağlıyor. Onu olduğu gibi yiyebileceğin gibi, suyunu içebilir ya da bu lezzeti yemeklerde, tatlılarda kullanabilirsin. Bu arada kabuklarını da sakın atma. Çünkü onları da şu şekillerde değerlendirebilirsin:

1- Portakal kabuklarının diş beyazlatma gibi bir işlevleri var ve bu pek bilinmez. Portakal kabuğunun iç kısmında kalan beyaz kısımla dişlerini 1 dakika kadar ovalarsan farkı göreceksin. Bu işlemi turuncu kısımla yapmamaya özen göster ve sonrasında dişlerini hemen fırçalama.

2- Portakal kabuğunu rendeleyerek pastalarına, kurabiyelerine ve keklerine katabilir, lezzetlerini arşa çıkarabilirsin. İstersen bu parçaları bitki çaylarını lezzetlendirmek için de kullanabilirsin.

3- Portakal kabukları mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. Bu yüzden cilt maskesi olarak değerlendirebilirsin. Rendelediğin portakal kabuğu parçalarını gül suyu ile karıştır ve cildine uygula. Yarım saat sonra da durula. Sonrasında nemlendiricini sürmeyi unutma.

4- Farklı ve aromalı Türk kahvesi lezzeti elde etmek için Türk kahvesini portakal kabuğunda pişirebilirsin. Bunun için portakalı ikiye ayırman ve sulu kısmını tükettikten sonra kalan kabuk kısmını cezve gibi kullanman yeterli.

5- Yarım portakalın kalıp şeklindeki kabuğunu doğal bir ev parfümü haline getirebilirsin. Kabuğa bir miktar kaya tuzu koy ve evinin bir köşesinde beklesin. Yaklaşık 2 hafta boyunca hem güzel bir koku yayacak hem de havayı temizleyecek.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir