Pozitif İçsel Konuşmalar Yapmak Motivasyonunuzu ve Verimliliğinizi Nasıl Arttırır?

Konuşmalarınız hep aynı çizgide mi ilerliyor:”Ben doğuştan başarısızım.””Bu işi alabilmemin imkanı yok.””Bu elbiseyi giyebilmek için çok şişmanım.””Neden hep kötü şeyler benim başıma geliyor?”Eğer cevabınız evet ise kendinizi durdurun, derin bir nefes alın ve kendinize sevgi göstermeye başlayın. Kendimizle çok fazla zaman geçiriyoruz ve bu zaman zarfında beynimizi ne ile beslediğimiz gerçekten önem kazanıyor. Kendimizle yaptığımız iç konuşmalar motivasyon ve verimlilik seviyelerimizde büyük rol oynuyor.

Neden İçsel Konuşmalarımız Pozitif Olmalı?

Kendimize sert davranırsak belki hatalarımızdan ders alır ve bir şeyleri daha kolay düzeltebiliriz gibi geliyor bazen. Ancak bu yöntem çoğu zaman işe yaramaz ve bizi daha da olumsuzluğa sürükler.Pozitif içsel konuşmalar, yalnızca kendine yardım etme biçimi olarak düşünülmemeli. Gerçekten güçlü ve etkili bir yöntem. Kendinizle pozitif konuşmalar gerçekleştirdiğinizde ve kendinize şefkatle yaklaştığınızda fiziksel ve zihinsel sağlığınız olumlu etkilenir. Umut ve iyimserlikle dolarsınız, korkularınızı bir kenara koyar ve en iyi versiyonunuzu ortaya çıkarmak için uğraşırsınız.

Pozitif İçsel Konuşmalar Size Nasıl Fayda Sağlar:

Kendinize olan inancınızı arttırır: Kendinize bir şeyin üstesinden gelebileceğine inandığınızı söylediğinizde, elinizden gelenin en iyisini yapmanızı sağlayacak bir özgüvene sahip olursunuz.Ruh sağlığınızı iyileştirir: Endişeli ve depresif bir yapıya sahipseniz, kendinizle konuşma biçiminizi değiştirmeniz gerekiyor olabilir. Ruh sağlığınız önemlidir ve onunla ilgilenmenin en iyi yolu düşüncelerinizin farkında olmak ve kendi kendinizle konuşmaktır.Kendinizi her türlü olumsuzluğa maruz bırakırken iyi hissetmenize olanak yoktur. Düşüncelerinizi kontrol altına almanız ve kendinize nazik davranmanız gerekir. Bunu yapmaya başladığınızda ruh sağlığınızdaki iyileşmeyi fark edeceksiniz.Performansınızı arttırır: Olumsuz düşüncelerinize meydan okuduğunuzda ve beyninizi pozitif düşüncelerle beslemeyi seçtiğinizde daha sakin olduğunuzu ve meselelere daha pragmatik bir şekilde yaklaşabileceğinizi fark edersiniz. Bu hem motivasyonunuzu hem de genel performansınızı arttırır.

Pozitif İçsel Konuşmalarımızı Nasıl Daha Etkili Hale Getirebiliriz?

İçsel konuşmalarımızı pozitif hale getirmek bir gecede olacak bir iş değildir. Zaman içinde geliştirilmesi gereken bir pratiktir ve olumlu bir zihniyeti benimseyerek bakış açınızda bir değişiklik yapmakla başlar.

1. Sınırlarınızı belirleyin: Kendimize karşı nazik olmaya çalışırken çevremizdeki insanların bu değişikliği yapmamıza izin vermediği durumlar olur. Alaycı olmaktan ve aşağılayıcı sözler söylemekten, cesaretimizi kırmaktan çekinmeyen insanlar. Ruh sağlığınızı etkileyen insanlardan uzak durmak için kendinize sınırlar çizin. Güç ve ilham alabileceğiniz pozitif insanlarla kendinizi kuşatın.

2. Bilinçli olun: Kelimeler gerçekten güçlüdür çünkü eylemlerinizi belirlerler. Olumsuz içsel konuşmalarınızı bırakabilmek için kendinizle nasıl konuştuğunuzun farkında olmalısınız. Güveninizi kıran ve öz güveninize zarar veren sorunlu kelimeleri belirleyin. Örneğin, yanlış giden her şey için kendinizi suçlarsanız ya da kendiniz için imkansız derecede yüksek hedefler belirlerseniz hayatı kendiniz için zorlaştırırsınız. Bir anda bunu değiştiremezsiniz ancak düşüncelerinize ve kelimelerinize dikkat etmek atacağınız ilk adımdır.

3. Kendinize inanın: Çok klişe bir öneri ancak birçoğumuz bunu yapamıyoruz. Kendimize inanıyor gibi görünsek de ufacık bir olumsuzlukta kendimizi suçluyoruz. Kendinize olan inancınız sizi başarıya ve mutluluğa götürecek tek yoldur. Kendinize inanmayı seçtiğinizde düşüncelerinizde, kelimelerinizde ve davranışlarınızdaki farklılığı göreceksiniz.

4. Olumsuz düşüncelerinizi değiştirin: Olumsuz ve zarar vermiyor gibi görünen düşünceler büyüdükçe sizin düşünce tarzınızı oluşturur ve zamanla size zarar vermeye başlar. Aklınızdan negatif bir düşünce geçtiğinde ona meydan okuyun ve onu olumlu ve teşvik edici bir düşünceye dönüştürün. Bunu bir yaşam tarzı haline getirene kadar pratik yapın.

“Olumsuz düşünceleri pozitif düşüncelerle değiştirdikten sonra olumlu sonuçlar almaya başlayacaksınız.” -Willie Nelson

Pozitif içsel konuşmalar yapmak hayatınızı değiştirecek kadar güçlüdür. Bu alışkanlığı edinmek, hayatınızın zor zamanlarında sizi durduracak ve olayların iyi tarafından bakmanızı sağlayacaktır. Çünkü bazen tek ihtiyacımız olan şey umuttur.

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir