Quentin Tarantino Filmlerinde Mutlaka Karşımıza Çıkan 10 Şey

Quentin Tarantino’nun kendine has ve deli dolu bir yönetmen olduğunu biliyoruz. Kendisi aynı zamanda bir film dahisi ve çektiği her filmin senaryosu da ona ait. Bu yeteneğini -zekası hariç- çok fazla film izlemesine, analiz etmesine ve tabii ki gözlem gücüne borçlu. Ve 2 Oscar’la da ödüllendirilmiş bir yetenek bu. O, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli isimlerinden biri. “Ucuz Roman” (1994), “Rezervuar Köpekleri” (1992), “Kill Bill” serisi onun mükemmel filmlerinden sadece birkaç tanesi. Kariyeri boyunca hedefi tam 10 tane film yapmak ve yönetmenliği bırakmak. Bu üzücü bir haber olsa da desteklediği filmler de var ve onları izlemek de büyük bir keyif. Çünkü Tarantino filmlerinin kendilerine ait özellikleri var ve hepsi de yönetmenin tarzını içeriyor. Elinin değdiği işlerde de bu görülüyor. Peki, onun filmlerini hemen tanımamızı sağlayan bu özellikler neler?

1- Hemen hemen her Tarantino filminde baş karakterler bir masa etrafında toplanır ve saçma şeylerden bahsederler. Muhtemelen o sırada popüler olan bir şeye takmışlardır.

2- Tarantino’nun asla vazgeçmediği birtakım oyuncuları vardır. Mesela Harvey Keitel, Steve Buscemi, Tim Roth, Michael Madsen gibi.

3- Kendisi bir ayak fetişisti olduğu için filmlerinde sık sık yakın çekim ayaklara yer verir. Favori ayakları ise Diane Kruger’inkilerdir.

4- Unutulmaya yüz tutmuş ya da eski ve sevilen oyunculara filmlerinde yer vermeye bayılır. Bir anda Kurt Russell efsanesini tekrar ortaya çıkarması bundandır.

5- Siyahilere ve Yahudilere yapılan haksızlıklara sessiz kalamaz. Tavrını ve desteğini filmleriyle ortaya koyar.

6- Şiddet sahnelerine ve kana bir zaafı vardır. Filmlerinde bol bol kavga edilir, kan akıtılır.

7- Kendisi de bir western, dövüş ve porno filmleri fanatiği olduğu için filmlerinde bu unsurlar sıkça yer alır. Özellikle karate ve kung-fu sahneleri vazgeçilmezidir.

8- Güzel ve manken gibi kadın oyunculardan çok; seksi, sıkı ve belalı olanlarını tercih eder. Onun kadın karakterleri hem dans eder hem kılıç kullanır.

9- Filmleri, diyaloglarının nefisliği ve araya ustaca serpiştirilmiş mizah ögeleriyle bilinir.

10- Filmlerindeki karakterler birbirlerine gönderme yaparlar ve Tarantino filmleri bu anlamda bir bütündür. Buna “Tarantino sineması” da diyebiliriz aslında.

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir