Regl Dönemi ve Uykusuzluk

 

Reglin yaklaşınca veya regl dönemi sırasında uyku problemleri mi yaşıyorsun? Derin uykuya dalamama, kabuslar görme veya huzursuzluğun mu arttı? Bütün bunlar çok normal. Hormonal değişikliklerden dolayı, azalan östrojen hormonu mutluluk hormonunu da beraberinde azaltıyor. Mutluluk hormonu olarak bilinen bu “serotonin” hormonu anksiyete, huzursuzluk, yorgunluk hatta migren gibi baş ağrıları bile yapabilir. Hemen ilaçlara gömülmeden önce sana pepzine uyku düzenini geri kazanabilmen adına bir kaç tavsiyede bulunsun o zaman!

 

  1. Rezene: Yatmadan 6 saat kadar önce kahveyi kes! Vücudun kafeini tamamen atması 6 saate kadar uzanabiliyor. Dolayısıyla sen sen ol, yatmadan önce rezene çayı tercih et!
  2. Serotonini arttıran yiyecekler: Muz, bitter çikolata gibi besinler serotonini arttırmana yardımcı olacaktır!
  3. Oda sıcaklığı: Odan ne çok soğuk ne de sıcak olsun. Odanı yatmadan önce havalandır ve yatarken camını kapa. Oda sıcaklığında vücut ısısını ona göre ayarlamış olursun!
  4. Sıcak bir duş: Yatmadan önce sıcak bir duş al, ve hiç bir şey düşünmemeye çalış. Bu kaslarını gevşetecek ve iyi uyku uyumana yardımcı olacaktır!

Melisa Darmar

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir