Regl Döneminde Beslenme

Biz kadınların en zorlu dönemlerinden biri regl dönemi ve öncesidir. Vücudumuzda yaşadığımız değişikler psikolojik buhranlar hepsi üst üste gelirken şişen bir karınla her şey giderek daha da can sıkıcı olmaya başlar. Çoğu kadının benzer sorunlar yaşadığı bu döneme aslında PMS denir. PMS regl döneminden bir hafta önce başlayıp adet gördükten sonra çoğu kişide sonlanan bir süreçtir.

Belirtilerini okurken hepsinin karşısına birer tik atacağınızdan eminim hadi inceleyelim veya hatırlayalım neler yaşıyoruz:

 Kızgınlık
 Depresif ruh hali
 Ağlama
 Anksiyete
 Şiddete eğilim
 Yalnız kalma hissi
 Göğüslerde büyüme ve hassasiyet
 Vücutta ödem
 Vücut ağırlığında artış
 Baş ağrısı
 Bulantı, kusma
 İshal- Kabız
 İştah artışı
 Ciltte akne oluşumu
 Aşırı susama
 Kas ve eklem ağrısı yorgunluk
 Cinsel istekte değişiklik

Vücudumuzda bunlar yaşanırken tüm dünya kadınlarında kişiler arası ilişkilerde olumsuzluk ve iş veriminde düşüş görülüyor. Hatta bazı ülkelerde PMS, işlenen suçlarda hafifletici sebep olarak kabul ediliyor. PMS’in en az görüldüğü ülke Fransa (%12) en fazla görüldüğü ülke de İran’dır. (%98) Bu fark kadınların baskılanması ve annelerin sosyokültürel durumları ile ilişkilendiriliyor.
Yaş ilerledikçe ve menapoza yaklaşıldıkça PMS belirtileri giderek azalıyor.

Kilo artışıyla birlikte ise belirtilerin şiddeti giderek artıyor. Bu süreçte sizin canınız neler çekiyor? Bir türlü kendinizi durduramıyorsunuz değil mi? Kötü bir haberim var. Regl dönemi ile birlikte metabolizmanızın hızlandığı ve o dönemde yediklerinizin vücut tarafından harcandığı bilgisi tamamen yanlış üzgünüm. Gerçeği ise tam tersi, regl dönemi yaklaşırken vücut en düşük metabolik hıza iniyor ve regl başlangıcı ile yavaş yavaş artarak standart hızına ulaşıyor. PMS belirtilerini arttıran bazı besinler saptanmış bunlardan koşarak uzaklaşmamız gerek o dönem.

Aşağıda size PMS öncesi uzak durulması gereken ve PMS sürecinde tüketilmesi gereken besinleri anlatacağım. Böylece bu süreci en hafif şekilde atlatabileceğimize inanıyorum. Zaten bizi bizden başka kimse anlayamaz.

Bu süreçte en çok arzulanan şeyin çikolata olduğunu fark ettim ve bu konuda da biraz araştırma yaptım. Çikolatayı biz istemiyoruz kızlar vücudumuz istiyor. Üç sebebi var bu isteğin;

 Düşen seratonin hormonu (mutluluk hormonu)
 Haz alma hissi
 Anlık yaşadığımız hipoglisemiler (kan şekeri düşmesi)

Tüm bu sıkıntılarımızdan kurtulmak için reglden bir hafta önce özellikle egzersizi arttırmalı (seratoninimiz düşmesin) ve beslenmede bahsettiğim noktalara dikkat etmeliyiz. Böylece PMS’i en az hasarla atlatabiliriz. Yapabiliriz!

Şimdi size güzel bir kız kıza PMS gecesi atıştırmalık ve film izleme menüsü ile veda ediyorum:
1- Bridget Jones’un günlüğü veya Sex and the City açılır.
2- Sıcak sütler içerisine kakao eklenerek ısıtılır
3- Ortaya tam tahıllı ekmek avokado ve peynirle yapılan kanepeler, biraz fındık ceviz badem, ve mevsim meyvelerinden oluşan renkli bir tabak konulur.
4- Bir paket mendili unutmayın.

Dyt. Simge Sevinçer 

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir