“Regl Döneminde Karnım Çok Ağrıyor!” Diyenler Buraya!

Bakalım karnımız neden ağrıyormuş, ne yapmak lazımmış…

Öncelikle hepimizin yazıp odasına asması gereken bir kelam ile başlamak istiyorum söze: Bedenini dinle tatlı kıs! Nasıl ki vücudunun bir yeri ağrıdığında, canın bir şeyler yemek istediğinde, kendini çok iyi hissettiğinde, üzgün olduğunda, mutlu olduğunda dinliyorsan, yumurtlamaç döneminde de bedenini dinle.

Ne zaman regl olacağını, ne zaman yumurtlayacağını, hangi yumurtalığının ne zaman çalıştığını bilmen lazım! Kanamanın ne zaman başlayacağını, ne kadar süreceğini, bu sırada vücudunda neler olacağını bil! Bilmiyorsan da sana kapı gibi Pepapp’ı yaptık. Pepapp’ı derhal indir.

Artık dünya üzerinde bilmeyen kaldı mı bilmiyorum ama yine de tekrar edeyim: Regl, 28 günlük bir döngüdür ve bu döngünün 12 ile 15. günlerinde, eğer hayat bizim için güllük gülistanlıksa yumurtluyoruz!

Regl Döneminde Vücudumuzda Neler Oluyor?

Regl dönemimizde vücudumuza yarım derece kadar ateş basıyor. Hazır yumurtayı bulan progesteron hormonu, ki kendisi menstruasyon döngü içinde insanın ruh halini etkileyen en önemli hormondur, bir türlü durduğu yerde duramaz ve yükselir ha yükselir. Bu progesteron hormonunun aşırı coşkulu yükselişi, yumurtanın parçalanıp atılacağını öğrenene ve yerini östrojen-testosteron ikilisine bırakana kadar devam eder.

Geldi mi tam gelen progesteron, sana kendini oldukça yorgun hissettirir. “Off, yemin ederim kolumu kaldıracak halim yok yaaağ!” demelerimiz hep o yüzden işte.

Regl Döneminden Sonra Vücudumuzda Neler Oluyor?

Ah ah! En sevdiğimiz günler işte bunlar: Kanama günlerinin ardından gelen o güneşli, güzel günler! Bu baharımsı günlerde östrojen (regl dönemimizde bizleri yöneten hormon) ve testosteronla (erkeklik hormonu ama kadınlardaki seviyesinin artışı, aynı derecede libido artışına da neden oluyor, uu beybi!) ile yenilenmiş vücudumuz resmen enerjilere doyamıyor. Artık o koşu bandı senin, bu pilates benim…

Şimdi Orada Bir’ Duuuur Piremses!

Aslında yukarıda anlattığım o ağrılı dönemde senin yapman gereken şey progesterona da, karın ağrısına da kulak asmamak! Pijamaları çekip koltuk karşısında “hoff, karnım ağrıyoo” diye ağlanıp sızlanmaya son vereceksin ki “sökülme” dediğimiz yumurtanın parçalanıp atılımı kolaylaşsın.

shutterstock_282977960


Regl Döneminde Neden Karnımız Ağrır?

Biliyorum, biliyorum. Sen de regl olduğunda karın ağrısından kıvrananlardansın. Peki regl döneminde karnının neden ağrıdığını biliyor musun? Ben söyleyeyim: O lanet karın ağrısı, yumurtayı parçalayıp kapı dışarı etmeye çalışan zavallı vücudumuzun seksi dişisi rahim kasılıyor diye oluyor.

İşte Bu Noktada Sana Ulvi Bir Görev Düşüyor!

Sen de her şeyi rahminden bekleme canım. O minnoşa da bu kadar yüklenmek biraz şov bence. Sen karnın da ağrısa, kolunu kaldıracak halin de olmasa, tam bir diva gibi kalkıp hareket edeceksin. Şimdi “Böyle söylemek kolay, sen yapıyor musun?” diyeceksin, YAPIYORUM TABİİ! Hiçbir şey yapamazsam hoplayıp zıplıyorum evde deli gibi.

shutterstock_336985898

Sen de yap. Bak göreceksin, hoplayıp zıpladıkça sökülme dediğimiz durum oldukça kolaylaşacak, daha çabuk gerçekleşecek. Fakat demiyorum ki git de kilolarca ağırlık çalış. Beline yük verecek hiçbir egzersiz yapmayacaksın bu dönemde, aman diyeyim. Ondan sonra “Vay efendim Pepapp böyle demişti!” gibi korkunç bir söz duymayayım sizden.

İkinci önemli uyarı: Koşu bandını çok sevenler var aramızda. En azından o birkaç gün, beline ve dizlerine yük bindiren o koşu bantlarından uzak dur çiçeğim! Çok isteyenler çıksınlar sokağa, yürüyüşe buyursunlar.
Belden bahsetmişken, bir de omurga konusuna değinmek istiyorum. Omurgan ve dolayısıyla belin, hareketli ve sıcak kalsın. Şimdi sıcağı duyunca da derhal sıcak su torbalarına sarılma ama. Kastettiğim sıcaklık ATP sıcaklığı, yani egzersiz.

Bütün gün ofis sandalyesinde oturup totomuz sandalyeye yapışana kadar bilgisayar başında oturuyoruz. Oturmak durumundayız, ne yapacaksın, ekmek parası nihayetinde. Ama bu sefer ne oluyor? Otura otura o belimize hamallık yaptırıyoruz. Aman diyeyim, iyice kıvranırsınız. “Ee, napalım yani?” diyenlere önerim; o zaman dans! Evet, gayet dans. Salsa bilenler salsa yapsın eve gidince, bilmeyen açsın Mezdeke’den “Ya elil” şarkısını, bağlasın beline o zilli eşarbı. Sanki İbrahim Tatlıses’in yeni dansözü senmişçesine oyna!

Kan kaybı bol olan günlerde hopladık zıpladık, iyi güzel hoş da, iş burda bitmiyor maalesef.

Eğer sen zaten hali hazırda spor yapan bir kadınsan ya da hareketli bir yaşamın varsa, regl döneminin kolay geçmesi gibi doğum yapman da kolay olacak.

Diyeceğim o ki, kendini teknoloji çağının hareketsiz hayatlarına teslim etmemiş sağlıklı kadınlar için karın ağrısıyla kıvranma diye bir şey yoktur! Bu ağrıları ve kıvranmaları “kadına özgü” diyerek normalleştirenlere de hiç aldırmayın.

Kadın Hastalığı Olanlarda Regl Dönemi Sporu!
Ah benim güzel gözlüm, ah benim minnoş bakışlım! Eğer bir kadın hastalığın varsa şu yukarıda söylediğim hiçbir şey senin aklını bulandırmasın. Hastalık bu. Sen rahim kalınlaşması ya da miyom belası çekiyorsan, bol hareket ve spor kanamanı daha da artırır ki bu, miyomlar ve kalınlaşan rahimler için istemediğimiz bir durum. Sadece kanamanın devam ettiği günlerde değil, kanama tamamen kesildikten üç dört gün sonrasına kadar çok hareket içerisinde olacağın sporlar yapma sen.
Vee son olarak; SEN! Regl döneminde ip atlayan, kendini Asena’ya rakip görerek göbecikler atan sen! İşte bize bunlarla gel. Çok güzel hareketler bunlar!

Ve sen!
Ponçik yün çoraplarını çekmiş yorganın altında çaresizce bekleyen, acıların kadını sen!
Kendine bi’ çeki düzen ver ve aramıza geri dön piremses!

Written by Altan Yiğit

10 Comments

Leave a Reply
  1. Pepapp seni cok seviyorum. Tavsiyelerin komik yorumlarinm tatloş kelimlerin bazen tebessumum oluyor seyende. Iyki varsin piremses :* 🙂 ♥

  2. Ben seni çoook seviyorum pepapp ?
    Hayatimda gördüğum en iyi ve guzel tek uygulama ✌
    Iyiki varsin hepde ol ?

  3. Canım benim 2 çift corap giyyy belini sicak tutucaj kazak hırka giy patik yada pandufta giyebilirsin kendini sıcak tut gecer insallah bu arada bnde hastayim annem hep her hasta oldumda kendini sıcak tut bide kendini çok saliverme guzel eglenceli müziklerr acki hem karin agrinida unutumus olursun. )

  4. Merhaba,t 36 yaşındayım eskiden çok şiddetli geçen regl dönemim normal geçiyor fakat 6 – 7 yıldır regl öncesi ortalma 15 gün önce şiddetli ağrı çekmeye başlıyorum, birçok bölüme gittim dr. kolonoskopi endeskopi mr bir sürü şey yapıldı sgk özel fakat hiç bir şey çıkmıyor bu nedenle beni psikoloğa yönlendirdiler. 20 mg bir ilaç verdiler şiddetli ağrımı hafifletti geçirmedi, ilacı değiştirdiler fakat daha kötü oldu yine aynı ilaca şimdilik geri döndüm. bu arada doğum kontrol hapı ve bir çok ağrı kesici verdiler hiç biri işe yaramadı ve ben 15 gün gece uykusu yok sürekli kalk ağrıdan sıcak su torbası hazırla ağla zırla sabah kalk işe git çok kötü durumdayım bütün hayatım alt üst. Tecrübesi olan var ise, yardımınızı rica ederim.

  5. habibe tetik hic jinekologa gittin mi bence sende kist var kist cok agri yapar ilk gidecefin bolum o olmaliydi eger gittinde bir sey cikmadiysa sen cok buyuk ihtimal fibromiyaljisin sirtin boynun felan agrir mi sık sık

  6. Bende böyleyim. Düzenli spor salonuna gidince ağrılarım azaldı. Bırakınca eak ihlaline döndü. Sıcak şerbet içince ve ağrıyan haftalarda kekik veya Maydanoz suları kaynatınxa çok iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir