Regl Döneminde Spor Yapamama Korkusu!

Regl iken aklımıza takılan sorulardan bir diğeri ise ‘’Regl iken spor yapılır mı?’’ Regl olmanın seni yapmayı hoşlandığın şeylerden alıkoyması için hiçbir sebep yok. Ve evet! Kesinlikle spor yaparken ped kullanmak kadar rahatsız edici birşey yok. Ama ped ya da günlük pedlerin doğru kullanımı ile herhangi bir şey “görünüyor” diye endişelenmeden en sevdiğin kıyafetleri giyebilirsin ve istediğin sporu yapabilirsin.

Tabii ki bu dönemde değil spor yapmak yataktan çıkmak bile zor gelebilir. Ancak bu problemler ile baş etme yollarından biri de egzersiz yapmaktır. Spor yapmanın vücudumuza fazlasıyla endorfin salgılattığını biliyormuydun? Hafif ağırlıklı vücudumuzu zorlamadan yaptığımız egzersizlerin rahim kasılmalarını rahatlatması bu süreci kolaylaştırır ve endorfin salgısı ile krampları, bel ve baş ağrılarını hafifletmesine yardımcı olur.

Spor Yaparak Vücuttaki Ödemi Atabilirsiniz

Bu dönemde yaşadıklarımız arasında şişkinliği unutmak kesinlikle zor diyebiliriz.
Regl olmadan önce vücudumuz anlam veremediğimiz şekilde ödem toplamaya başlar ve özellikle karın bölgemizde şişkinlik oluşur. Bu şişkinliği en aza indirmek için hem beslenmemize dikkat etmeliyiz hem de egzersizle desteklemeliyiz.
Egzersiz yaptığımızda terleyerek vucüttan attığımız su, ödemden ve ödemin yarattığı şişkinlikten kurtulmamıza yardımcı olur.

Pilates ile Gevşeyin

Adet döneminde pilates yapmak size düşündüğünüzden daha fazla fayda sağlayabilir. Regl olacağınız tarihten iki üç gün önce pilates yapmak kramp, meme hassasiyeti, bitkinlik gibi belirtileri başınızdan savabilir. Vücudunuzun esnemesini ve rahatlamasını hedef alan pilates, gerginliğinizi daha başlamadan azaltmanızı sağlayacaktır.Solunum kapasitenizi arttırarak kendinizi daha dinç ve zinde hissedebilirsiniz. Bu da regl döneminizde üstünüzdeki ölü toprağı atmaya yardımcı olacaktır.

Pilates

● Açma germe desteğiyle pilates, kaslarınızı ve eklemlerinizi esneten pek çok hareketle vücudunuzdaki dolaşımı olumlu yönde etkileyebilir. Örneğin; köpek pozu ve çocuk pozu gibi bedeninizi rahatlatan pozlarla ağrılarınızı minimuma indirebilirsiniz.
● Kegel egzersizleri ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

Yoga

● Yoganın faydalarını da unutmamak gerek! Dolaşımı hızlandırmak ve ağrıları
azaltmak için yoga türü olan Vinyasa oldukça faydalıdır.
● Angle pozları ve güvercin duruşunuda pelvik bölgenizi rahatlatmak için önerebiliriz.

Cardio

● Kan akışını hızlandıran cardio yani koşu,bisiklet gibi kondisyon güçlendirici
egzersizler kalp atış hızınızı arttırarak kan akışınızı düzenleyebilir ve vücudunuza enerji depolamasına yardımcı olabilir.
● Bu dönemde HIIT cardio(yüksek tempolu kardiyo) egzersizlerinden LIIT cardio(düşük tempolu kardiyo) egzersizlerine geçmemiz daha mantıklı olacaktır.

Yüksek Ağırlıklı Antremanlardan Uzak Durmalıyız

Regl döneminde zorunda olmadığımız güç arttırıcı antrenmanlardan uzak durmamız daha faydalı olacaktır. Çünkü ağırlık kaldırdığımızda kas enflamasyonu, vücudunuzun su tutma özelliğini daha kötü hale getirebilir. Bunun yerine Pilates,Yoga,Cardio antrenmanı yapmamız vücudumuza daha iyi gelecektir.

Kısacası regl döneminde spor yapmamanızı gerektirecek hiçbir sebep yok. Aksine size daha iyi gelecek ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Spor yapmaya devam edin. Özel günleriniz sizi durdurmasın. Bedeniniz, gücünü doğru yere yönlendirdiğinizde sizinle birlikte gelecektir! 🙂

Damla Aydın

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir