Regl Dönemini 10 Yöntemle Kutla

Regl dönemi, huzursuz olduğun ve acı çektiğin bir dönem olarak mı kalsın istersin yoksa yaşamın bu armağanını en sağlıklı ve keyifli bir şekilde geçirmeyi mi? Kimse ilkini seçmez herhalde. Regl dönemini kabul eder ve kutlarsan her şey bir anda değişebilir. İmkansız bir şeyden söz etmiyorum. Bu dönemi kendini sevmek ve kendine zaman ayırmak için en verimli dönem olarak kullanabilirsin. Böylece kayıp bir dönem olmaktan çıkar ve bir sonrakini daha yüksek bir motivasyonla beklersin. Anahtar kelimelerimiz denge, öz sevgi ve keşif. Hadi bakalım, içimizdeki kadını ortaya çıkaralım ve regl dönemini kutlayalım!

1- Öncelikle şunları unutma: Vücudunu sev, derinlerdeki senle iletişim kur, doğanın sana sunduğu hediyeleri kabul et ve kadın olmayı onurlandır.

2- Beni takip ederek regl dönemlerini önceden belirle ve bu dönemi tamamen kendine ayıracağın, başkalarını değil, kendini mutlu edeceğin bir dönem olarak planla. Mazeretin var, regl olacaksın sen.

3- Sana hem enerji verecek hem de seni dinlendirecek bir çay hazırla. Sana tavsiyem ada çayı, papatya, karanfil ve tarçından oluşan bir karışım hazırlaman. Hiç acele etme, çayın keyfini çıkar.

4- Yemekten zevk aldığın, yağlı olmayan bir şeyler hazırla. Yanında da mevsim meyvelerinden smoothie. Üstüne bir de lezzetli ve hafif bir tatlı yedin mi tamam. Hatta sana kolay bir tatlı tarifi de vereyim: Çilek, muz ve yoğurdu blender’dan geçir. Buzlukta 2 saat beklet ve ye mesela.

5- Mumlarını yak, bir meditasyon müziği aç ve evini hafif bir kokuyla tütsüle. Sakin bir şekilde nefes alarak bedenini ne kadar sevdiğini, bedeninin sana yıllarca nasıl hizmet ettiğini düşün. Regl olduğun, sağlıklı olduğun, hayatta olduğun için teşekkür et.

6- Ilık bir duş al, suyun arındırıcı etkisini hisset ve duştan sonra en sevdiğin kokuya sahip masaj yağıyla kendine masaj yap. Sen buna değersin.

7- Bir regl defterin olsun. Her ay bu deftere duygularını ve seni mutlu eden şeyleri yaz. Bak bakalım aydan aya neler değişiyor, neleri yapmaya devam etmek istiyorsun ve neleri yapmayı bırakmalısın.

8- Boya, yaz, çiz, dans et, bitkilerle ilgilen, hayvanlarla zaman geçir. Yaratıcılığını ve enerjini dışa vur.

9- Saklanmak yerine sohbetini sevdiğin arkadaşlarınla bir araya gel. Puding gecesi ya da ay ışığında yürüyüş yapın. Deneyimlerini onlarla da paylaş. Belki yeni fikirlerin olur.

10- Bazen sadece uyumak ve bedenini dinlendirmek de isteyebilirsin. Senin kendini iyi hissettiğin her yöntem bu kutlayış için en iyi yöntemdir.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir