Regl Kanıyla Sanat

Jen Lewis kendi regl kanının oluşturduğu görüntüleri fotoğraflıyor. Kandaki Güzellik (Beauty in Blood) adını verdiği fotoğrafların amacı regl kanının iğrenecek, pis bir şey olmadığını göstermek.

Menstrual cup kullandığını söyleyen Jen Lewis, kullandıktan sonra içine biriken kanı tuvalete döktüğünde ortaya inanılmaz şekiller çıktığını görüyor ve kocası Rob ile birlikte bunları fotoğraflama kararı alıyor. Stüdyo olaraksa evlerinin banyosunu kullanıyorlar.

Kanın oluşturduğu inanılmaz şekilleri gören Jen ve kocası toplumun neden regl kanını iğrenç bulduğunu bir türlü anlayamamışlar. Ne yazık ki hala bazı 3. dünya ülkelerinde regl dönemlerinde kadınlar pedlere ulaşamıyor, okula gönderilmiyor. Jen de bu çalışmasıyla bu konuya parmak basmak istiyor.

”O anda toplumun neden regl kanını iğrenç bulduğunu merak etmeye başladım. Kan ve gereksiz şiddet popüler kültürün her alanında vardı. Haberler, spor, filmler, televizyon programları, video oyunları, müzik ve dahası. Ancak regl kanı, toplum tarafından ötelenmiş vaziyette.”

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir