Regl Oldum, Spor Yapmalı Mıyım?

Bahane yok! Spor, her zaman ve her yerde! Yani cevap evet, içinde bulunduğun duruma, hissettiğin ağrıya veya gerçekleşen kanamaya göre süre ve hareketler değişse de spor hayatının her döneminde sana kendini iyi hissettirecek bir yol arkadaşı, bunu hiçbir zaman unutma.

* Eğer döngünün 1. ve 2. günlerinde şiddetli kanaman oluyorsa bu günlerde spora gitmeyebilirsin.
* Ağrı veya kanamanın çok olduğu günlerde sahilde hafif tempo yürüyüşleri tercih edebilirsin. Yani yine hareket etmelisin! 🙂
* Nabzını çok yükselten, seni zorlayan egzersizlerden uzak durmalısın.
* Şiddeti daha düşük, sıçramaların olmadığı grup egzersizlerine yönelebilirsin.
* Her şey yoluna girdiğinde yani büyük ihtimalle reglinin 2. veya 3. günü koşa koşa spor hocanın eline kendini teslim edebilirsin:)
* Bu dönemde yaşanan şişkinlikten kaynaklı karın bölgesindeki his kaybı, yapacağın egzersizleri hissetmemene neden olabilir, o bölgede basınç yaratabilir ve bu da seni mutsuz edebilir. İşte tam da bu yüzden karın egzersizlerinize ara vermende fayda var.

DİKKAT!

* Baş aşağı hareketlerden uzak durmalısın.
Mesela amuda kalkmamalı, Reverse Crunch yapmamalısın.
* Regl dönemi süresince havuz etkinliklerine ara vermen hem senin hem de başkalarının sağlığı açısından daha doğru olacaktır. Tamponla bile olsa, kanaman varken havuzu kullanmamalısın.
* 1. gün koşu antrenmanlarını orta tempolu yürüyüşlere çevirmelisin.
* Ağırlık antrenmanlarının kilolarını arttırmak bir kenara, zorlanacağını hissettiğin an biraz hafifletmende fayda var.
* Koşu bandında yürüyeceksen eğimli yürüyüş yapmamayı tercih et. Eğimli yürüyüşler, bu dönemde belinde oluşan hassasiyetle birlikte daha fazla ağrı hissetmene neden olabilir.
* Karnının üstüne yatarak yaptığın egzersizleri ilk 2 gün tercih etmesen iyi olur.

Veee en önemlisi! Bu dönemde kesinlikle tartılmayın kızlar! 🙂 Moral bozup motivasyon düşürmenin bir anlamı yok, tartılmadan önce hafiflemeyi bekleyin. Hareket etmeye devam edin. Unutmayın ki regl döneminde battaniye ile yatmaktan daha ağrı geçiren bir şey varsa o da kesinlikle hareket etmektir. Hareket, ağrılarınızı azaltır! Ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilemediğinizde, sorularınız olduğunda, ben her zaman buradayım. ?

 

 

Seda Nur Çelik

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir