Ruha İyi Gelen Kitaplar

Bunalımlı ve çöküş halini bir anda sihirli bir değnek ile ortadan kaldırmak pek mümkün değil. Olumsuz hislerle, yetersizlik düşüncesiyle biraz uğraşmak gerek. Çabalamak ve kapıların aydınlık tarafını bulabilmek için karanlıkta biraz yol almak gerek.

Kitaplar, insan deneyimlerinin yaşama ışık tutmuş halidir. Kitaplar umutsuzluktan çıkış yollarını bulan insanları inceler. Yeni yollar keşfetmenize, kendinize uyarlamanıza yardımcı olur.  Sizin için 5 kitap belirledik. Kitaplardan üçü, psikoloji  alanında uzman kişiler tarafından bilimsel verilere dayalı bir şekilde oluşturulmuş. İnsanın ruhu, duyguları, psikolojisi, hastalıkları hakkında açıklamalar ve iyi oluş üzerine teknikler içeriyor. İki de roman önerisine yer verdik. Romanlarda, yazarların yoğun gözlem gücünü ve toplumla birlikte kendi ruhsal çözümlemelerini okuyoruz. Gönül yorgunluklarına, romanların şifa olacağına inanıyorum. Umarım kitaplar, kendinizi şifalandırmanıza yardımcı olur…

Seninle Başlamadı 

Bazen çok mutlu olduğunuz anlarda bile içimizde yer etmiş olan hüznü yoğun bir şekilde hissedersiniz. İlerleyen yaşlarda sebebini bilemediğiniz, bir anda ortaya çıkan psikolojik ya da fizyolojik rahatsızlıklarla karşılaşma ihtimaliniz var. Bunların sebebi ailenizde yaşamış olan birinin travmaları olabilir ve DNA aktarımı ile size geçmiş olabilir. Anne- baba ve 3 kuşak öncesi akrabalarla  ilgili olarak reddetme, özdeşleşme ya da aile bağlarının kopması gibi durumları devralmış olabilirsiniz

Kitap boyunca travma nedenlerini bulabilmek için birçok örnek olay açıklaması yapmış ve alıştırmalara yer vermiş yazar. Travma nedenini tahmin ettikten sonra da bu durum ile nasıl baş etmemiz gerektiği konusunda bizlere ne yapmamız gerektiğini yöntemlerle anlatıyor. Tüm olumsuz duygular ve korkular yalnızca sizden kaynaklanmayabilir. Bu nedenle geçmişe gitmek, aile bağlarını incelemek, ataların psikolojik durum ve travmalarını incelemek çok önemli görülmüş kitap boyunca. Yazarın bahsettiği yöntemleri denemek okur için oldukça faydalı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

İyi Hissetmek 

Kitap depresyon hastalarına bilişsel davranışçı terapi çerçevesinde depresyon hastalığını tanıma ve adım adım bu hastalıkla başa çıkmada yarar sağlayacak tamamen çalışmalarla faydası kanıtlanmış bilgileri içermektedir. Çalışmaları bir ödev niteliğinde kabul ederek bir sistem içerisinde çalışmalar yapılırsa bir yardımcı kitap niteliği de kazanabilir. Yazar uzman bir psikiyatrist ve  yıllar içinde bizzat yaşayıp, deneyimlediği farkındalıklarını okurları ile paylaşmakta, okuyucuya ışık tutmaya çalışmakta. Mesela kendinizle alakalı bir sorunu tespit ettiniz,  bu kitap size sorunlarınızın çözümünde rehber olabilir. İç huzursuzluğundan kurtulup, kendini daha iyi hissetmek isteyenler için bir kitap.

Duyguların Psikolojisi 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından yazılan kitap, oldukça açık ve anlaşılır bir dile sahip.  Duyguların insan hayatındaki etkisini anlatan bir kitap. Nefret, kıskançlık, korku gibi duyguların kaynaklarının ne olduğunu öğrenmenizi sağlıyor. Duyguların gerçek nedenleri, duyguları oluşturan zihinsel süreçleri bilimsel ve sade bir dil ile aktardığı için duyguları tanıma adına başucu kitabı olduğunu söyleyebiliriz. Kendi sorunlarınızın nedenlerini anlama ve bunlara çözümler üretebilme anlamında önemli kazanımlar elde edebileceğiniz bir kitap.

Yalnızız

Romanın genel yapısı yalan-gerçek, iyi-kötü, duygu-akıl gibi zıt kutuplar üzerine kurulmuştur.  Yaşadığınız dünyanın sizi yalnızlaştırdığını, eksilttiğini, umutsuzlaştırdığını düşünüyorsanız Peyami Safa’nın Yalnızız romanını okuyabilirsiniz. insanın ruh dünyasında hep var olacak çelişkilerin, korkuların, arayışların irdelendiği bir kitap. Peyami Safa, romanda insanlığı kaybettiği ruhunu bulmaya çağırmakta çünkü; son yüzyılda insanın bütün problemleri insanın ruhundan uzaklaşmasından kaynaklanmaktadır.

Araf 

Yalnızlık, yabancılık, dil ve zaman üzerine roman…

Türk Omer, Fas asıllı Abed ve İspanyol asıllı Piyu ile. Romanda kimliğin, aidiyetin, benliğin ve dilin; parçalanması, sınırların belirsizleşmesi, takıntılar, depresyon, bunalım ve çöküş karakterler üzerinden aktarılmaktadır. Gail Ömer’in   karşıt karakteri olarak karşımıza çıkar. Sorunları vardır Gail’in;  korkaktır, obsesiftir, kendi içinde yaşamaktadır, karanlıkta kalan yanları vardır, intihara meyillidir. Romanda karakterler mükemmellikten oldukça uzakta ve kendi içlerinde oldukça sorunlara sahip. Böylelikle karakterlerle empati kurabilir ve onların çıkmazlarıyla özdeşim kurabilirsiniz. Karakterlerin hatalarından yola çıkarak kendi hatalarınızı fark edebilir ve çözümler geliştirebilirsiniz. Hiçbiri olmasa bile ‘Benim gibi hisseden birileri var,’ düşüncesi rahatlatabilir. Bir şans verin romana.

Yazar: 7-Circle

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir