Saç Dökülmesi ve Beslenme

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin, saçın hem yapısını hem de uzamasını etkileyebildiği bilinmektedir. Öncelikle söylemek isterim ki uzman tavsiyesi olmadan besin dışı herhangi bir takviye alımı istenmeyen sonuçlar doğurabilir, aşırı alınan takviyeler toksisiteye sebebiyet verebilir ve bu sebeple uzman tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Saç dökülmesi ve beslenme ilişkisini inceleyen araştırmalar gösteriyor ki:

1) Ani kilo kaybı saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Bu yüzden her zaman ılımlı kilo kaybı önerilmektedir. Unutmayın ki uzun süre şok diyet yapıp hızla kilo kaybetmek, ağır sonuçlara maruz kalmanıza sebep olabilir.

2) Azalmış protein alımı yine saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Yeterli proteini aldığınızdan emin olun.

3) Demir eksikliği saç dökülmesine sebep olabilir. Demir eksikliği beslenmeye bağlı en yaygın görülen eksikliktir. Doğurgan dönemdeki kadınlar ve emilim bozukluğu olan bireyler risk grubundadır. Ayrıca vücuda alınan demirin biyoyararlılığı da göz önünde bulundurulmalı, gerektiği takdirde ek olarak hekim tarafından verilmektedir.
Demirden yüksek besinler: kırmızı et, karaciğer, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller

4) D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine sebep olduğunu gösteren bazı çalışmalar mevcuttur fakat deneyler fareler üzerinde yapılmıştır ve kesin olarak etkilediği söylenmemektedir. D vitamini eksikliğinin en büyük sebebi yetersiz güneş maruziyetidir.

En güzel halin sağlıklı halin! Sağlıklı saçlara sahip olman dileğimle…
Stj.Dyt. Burcu Akgül
@diyetimiseviyorum

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir