Saçınızı Hangi Sıklıkta Yıkamalısınız?

Saçlarımızı hangi sıklıkta yıkamamız gerektiği son zamanların tartışılan konularından biri. Saçımızı şampuanlamak yalnızca saçımızı kir ve yağdan arındırmak için yapmamız gereken bir şey değildir. Saç derimizi sağlıklı tutmak da saçımızı yıkarken önemli önceliklerimizden biri olmalı. Konu saç olduğu zaman, herkes için iyi sonuçlar verecek tek bir uygulama olduğunu söyleyemeyiz. Ne de olsa saç derisi de cildimizin bir parçasıdır ve cilt bakımının ne kadar kişiselleştirilmiş bir uygulama gerektirdiğini hepimiz biliyoruz. Ancak saç tiplerini ince telli ve kalın telli şekilde ikiye  ayırarak genel birkaç püf noktası ve öneriden bahsetmek mümkün.

İnce Telli Saçlar:

İnce telli saçlar, diğer saç tiplerine göre çok daha hızlı yağlanır ve yıkamadan uzun süre gitmek diğer saç tiplerine göre oldukça zordur. İnce telli saçlara sahip insanların saçlarını günaşırı yıkaması öneriliyor. İnce telli saçlar, yapıları gereği yağ ve dökülen saç derisinin kolaylıkla ağırlaştırdığı ve hacmini kaybeden bir yapıya sahip oldukları için oldukça sık temizlenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Besleyici özelliklere sahip şampuanları, saça hacim kazandıracak şekilde formüle edilmiş saç kremleriyle birleştirerek dolgun ve temiz saçlara sahip olabilirsiniz.

Kalın Telli Saçlar:

Saçlarını daha az yıkayan insanların kuru şampuan kullanımını fazla kaçırabilmesi nedeniyle saç derilerindeki gözeneklerde tıkanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle, orta ve kalın telli saça sahip insanların saçlarını her 3 ila 7 gün arasında yıkaması tavsiye edilir. Daha kalın telli saçlar daha az yıkanmayı kaldırabilse de saç bakımının diğer taraflarında daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Daha az yıkanan saçlar daha az tarandığı için saç derisindeki kan dolaşımı yavaşlayabilir ve bunun sonucu olarak saçlarınızın uzaması daha uzun zaman alabilir. Kalın telli saç yapısına sahip olan insanlar, besleyici özellikleriyle öne çıkan Argan ve hindistancevizi gibi yağlardan faydalanarak saçlarındaki nem dengesini koruyabilirler.

Yazar: Irmak Peltekoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir