Saçlarımız Bize Ne Anlatıyor?

Vücudumuzda olup biten her şey aslında bize bir şeyler anlatıyor.

Kan şekeri ve insülin değerleriniz dengede olmadığı için canınız tatlı çekiyor, bel bölgesi yağlanmanız artıyor. Vitamin, mineral eksikliğiniz olduğu için kabızlık, eklem-kas ağrıları, depresyon, egzama vs gibi birçok durum oluşuyor. Çok fazla stres, ışık vs gibi durumlara maruz kaldığınız için migreniniz tetikleniyor. Yani vücudunuzda oluşan hiçbir durum nedensiz oluşmuyor.

Sağlıklı beslenmenin önemi burada çıkıyor. Siz kendinizi her anlamda korursanız ve farkına varırsanız vücudunuzda olup bitenleri, gerekli önlemleri almanız da kolaylaşır.

Gelelim her kadının en önem verdiği saçlara.

Saçlarımız için en güzel şampuanları alıyoruz, boyatıyoruz, gerekirse saatlerce kuaförde kalabiliyoruz. Peki saçlarımız bize bir şeyler anlatıyor olabilir mi?

“Saçlarım çok kırılıyor, saçlarım dökülüyor, kafa derim pul pul dökülüyor.”

Çok kırılan saçlar; yağ asitlerini yeterince alamadığını gösterir. Bol bol ceviz, balık, keten tohumu tüketmen gerekebilir.

Kepek/pullanmış kafa derisi; A vitamini eksikliğini gösterebilir. Ayrıca fazla karbonhidrat tükettiğin için bağırsak dengen de bozulmuş olabilir. Bal kabağı tüketebilirsin.

Çok dökülen saçlar; Tiroid problemi kaynaklı olabilir. Ayrıca üreme hormonlarında da dengesizlik olabilir.

Çenede ve yüzde çıkan sakallar; Androjen seviyenin yükseldiğini gösterebilir. Polikistik over sendromu için doktora görünmende fayda var.

Tabii ki tek bir sebebe bağlamak yanlış olur, genel anlamda sağlıklı beslenirsek bu problemlerin önüne geçmek daha kolay olacaktır.

Dyt. Fulya Bozdemir

fulyabozdemir.com

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir