Sağlığını Ertelemek, Kendini Ertelemek Demek!

Kendini sevmenin anahtarı sağlıklı olmak. Kendine değer veren kadınlar olarak bunu iyi biliyoruz. Bu yüzden de sağlık söz konusu olunca kendimize zaman ayırıyor ve kendimizle yakından ilgileniyoruz. Ama birçoğumuz vücudumuzdan gelen uyarı sinyallerini dikkate almayabiliyoruz. Bazı hastalıklar çoktan başlamış ya da yayılmış oluyor ve artık uygulanan tedaviler yetersiz kalabiliyor. Oysa küçük bir önlem almak ya da uzman önerilerini dinlemek birçok hastalığın daha başlamadan fark edilmesini sağlıyor. Çünkü kanser, adet düzensizliği ve daha birçok hastalıkta erken tanı hem hayat kurtarıyor hem de sağlık adına büyük bir yol katetmemizi sağlıyor. Bunun da formülü düzenli kontrollerden geçiyor. Başta da dediğim gibi kendimize zaman ayırmamız ve vücudumuza kulak vermemiz oldukça önemli.

Şimdi değilse ne zaman?

Kadınlarda en sık görülen ve hayatı tehdit eden sağlık sorunlarından ikisi meme ve rahim ağzı kanserleri. Meme ve rahim kanserinin başarıyla tedavisi ve sonrasında sağlıklı bir hayat sürdürmek mümkün. Ama bunun için sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekiyor. Yani sevdiklerinle birlikte sağlıklı ve uzun bir yaşam için, vakit kaybetmeden harekete geçmen gerekiyor.

Kendini erteleme tatlım!

Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) bu yıl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle, kadın sağlığını korumak ve geliştirmek adına “KENDİNİ ER-TE-LE-ME” filmini hazırladı. Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilmesi için erken tanının şart olduğuna değinen film, sağlıklı kadın ve dolayısıyla sağlıklı bir toplum için farkındalık yaratmayı hedefliyor.

TJOD Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke, ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu ama teşhiste çoğunlukla geç kalındığı söylüyor. Yine aynı şekilde önlenebilir bir kanser türü olan rahim ağzı kanserinde de benzer bir durum yaşanıyor. Yıllık jinekolojik kontroller, doktor önerileri ve bu doğrultuda yapılacak testler resmen hayat kurtarıyor.

Sadece bu hastalıklarda değil, sağlıklı bir doğum kontrol yöntemi belirlenmesi için de doktora danışılmalı. Çünkü geri çekilme ya da takvim yöntemi gibi geleneksel yöntemler istenmeyen hamileliklere neden olabiliyor. Adet sancısı ya da adet düzensizliği de hormonal düzensizliklerin ve farklı hastalıkların habercisi olabiliyor. Çoğu kadın bunun normal olduğunu düşünerek doktora gitmiyor.

Yani tatlım, yılda sadece bir kez kadın hastalıkları ve doğum uzmanına giderek, kendine zaman ayırmış olacaksın. Tüm bu konularda bilinçlenmek, sağlıklı adımlar atmak için düzenli jinekolojik muayene şart. Çünkü sağlığın ve geleceğin çok önemli. Çünkü sağlığın ve geleceğin için erken tanı çok önemli. Kendini tanı, kendini erteleme, düzenli kontrolleri ihmal etme!

Konu ile alakalı daha fazla bilgi edinmek için http://www.tjod.org/8-mart-dunya-kadinlar-gunu_/ adresine tıkla! Bunu da erteleyeyim deme sakın. 🙂

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir