Sağlıklı Beslenme ve Kilo Vermek Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar

Çoğu kişinin en az 3 kilo fazlası vardır ya da verilmesi gereken kilolar giderek artar. İşte tam da bu noktada doğru bildiğimiz bazı yanlışları uyguluyoruz. Vücudumuz için en iyisi olsun isterken, yaptıklarımızla geri geri adımlar atıyoruz. Peki doğru bildiğimiz yanlışlar neler?

1) Yaktığın kaloriden az kalori alırsan kilo verirsin.

Bu cümleyi nerede duysak tanırız denebilir. Düz bir matematik hesabıdır ve insanı kolayca sonuca ulaştırabileceğine inandırır. Öncelikle besinler vücut için en gerekli kaynaklardır. Kalori sayımı ise en aza indirgenerek yapılmamalı ki metabolizmayı yoracak şekilde bir düzene sahip olunmasın.


2) Aç kalırsan kilo verirsin.

Kumbarada para olmadan nasıl markete gidemiyorsak, vücudumuzda da besin olmadan kilo veremeyiz. Vücut sandığımız kadar kolay söz dinleyen bir yapıya sahip değildir. Aç kaldığınız her an vücut kendini koruma altına alır ve ilk depolayacağı besin grubu ise ‘yağlardır’. Organların ve hormonların korunması için vücut yağı depolamaya başlar, verdiğinizi sandığınız kilolar ise vücuttan atılan sudur.

Vücut aç kalmaya başladıkça ise kendini korumak için proteinlere koşar yani kas gruplarına acil durum sinyali gönderir. Bulunan protein vücudun boş olmasından dolayı glukoza çevrilir. Glukoz ise kan şekerini yükseltir ve vücut insülin salgılamaya başlar. İnsülin salgılanması yağ yakımını durdurur aksine vücut yağ depolamaya başlar ve kaslarda azalma meydana gelir.

3) Hayatından her şeyi çıkar ki sağlıklı yaşayabilesin.

“Tuz, şeker, yağ bunlar çok zararlıdır asla yenmemesi lazım” gibi ifadeler sizi kısıtlamalar döngüsünün içine sokar. İhtiyacınız olanını almamanız ise kilo vermenize değil vücudunuza zarar vermenize sebep olur. Bunları tüketmediğimiz zaman vücudun bazal metabolizma hızı düşer. Hissettiğiniz halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi ise bazal metabolizmanın yorulduğunun ve ihtiyacınız olanı almadığınızın bir göstergesidir.

Peki neler yapabilirsiniz?

Yemek Yemekten Korkmayın

Kilo vermek isterken yemek yemekten kaçmayın. Sağlıklı besinlere yönelin. İhtiyacınız olan gündelik tuz, yağ ve şeker oranlarını besinlerden elde etmeye çalışın. Yemek yiyeyim derken koşacağınız şey hamburger, pizza gibi yiyecekler olmasın. Tanışmadığınız sebzelerle tanışın, şeker olarak eliniz çikolataya değil meyvelere gitsin. Çünkü kilo vermek demek yağ yakmak demektir.


Sınırsız Besin Yoksa Sınırsınız Spor da Olmaz

Aklınızda hala “Nasıl gidecek kilolar o zaman?” sorusu dolanıyor olabilir. Spor ile desteklemek elbet size yardımcı olacaktır. Ancak burada değinilmesi gereken nokta ne kadar sürede nasıl spor yaptığımız olacaktır. Değindiğimiz üzere aç kalmak kilo vermenize pek yardımcı olmasa da; vücudu çok zorlayacak nefes alamayacak duruma gelene kadar spor yapmak da kilo vermenize yardımcı olmaz. Bilinçli hareket etmek en önemlisidir. Doğru yanlış ayrımı olmadan “yürüyüş” yapabilirsiniz. Açık havada yapılan yürüyüşlerde oksijen alımı sağlandığı için yağ yakım süreci oluşur.

Siz, siz olun hedeflerinizden asla vazgeçmeyin ancak hedeflerinize ulaşırken kullandığınız yol yanlış ise düzeltin. Hiçbir zaman geç olmayacaktır.

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir