Sağlıklı Bir Atıştırmalık: Hindistan Cevizi Topları

Hani bazen canımız tatlı çeker de en sağlıklısı hangisi diye düşünür dururuz ya, işte şimdi sana tam da o zamanlarda tüketebileceğin leziz bir tatlı tarifi vereceğim. Hazırlaması kolay, lezzeti olay olan bu tatlımız Hindistan cevizi topları. Bir kere sağlıklı malzemeler içeriyor, sonra kalorisinin düşük olması da cabası. Bir lokmada yiyeceğin, yerken de kendini iyi hissedeceğin bir tatlı bu. İstersen dolaba atıp, canın tatlı istedikçe tüketebilirsin. O bir tatlı olabilir ama aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalık da. Spordan önce, dışarıdayken aniden acıktığında ya da enerjiye ihtiyacın olduğunda yanında olsun. Hadi, şimdi bu pratik ve leziz tatlımızın tarifine geçelim. Şunu da belirtmeden geçmeyeyim: Hindistan cevizi cildini güzelleştirir, kan şekerini düzenler, vücuduna güç verir. Sıra tarifte!

Malzemeler

3 yemek kaşığı Hindistan cevizi

1 yemek kaşığı yulaf unu

6-7 tane ezilmiş çilek

1 yemek kaşığı bal

3 yemek kaşığı badem sütü

1 çay kaşığı vanilya

70 gram bitter çikolata

Hazırlanışı

Bütün malzemeyi genişçe bir kapta karıştır. Bu malzemeden elinle minik toplar hazırla ve yarım saat buzdolabında beklet. Başka bir kapta bitter çikolatayı erit. Bunun için benmari usulünü kullanabilirsin. Sonra da hazırladığın topları çikolataya batır. Buzlukta 1 saat bekledikten sonra lokma lokma ye!

Benmari usulü: Isıya dayanıklı bir kaba su doldur. Bu kabın içine daha küçük ikinci bir kap koy. O kaba da çikolataları koy. Daha büyük kabı ocakta ısıtırken buharıyla da ikinci kaptaki çikolataların erimesini sağla.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir